2 Yaş Aşısı Nedir ve Hakkında Bilinmeyenler

2 Yaş Aşısı Nedir ve Hakkında Bilinmeyenler

Bebeklerin yaşamlarını daha rahat sürdürmeleri için gerekli olan 2 yaş aşısı nedir e hakkında bilinmeyenler için detaylı bilgilere ulaşmak çok önemlidir.

Genellikle bebeklerin doğum sonrasında rutin kontrollerinin yanı sıra pek çok farklı hastalıklardan korunması için gerekli olan aşılar bulunmaktadır. Bu neden ile aşıların takip edilmesi ve dikkat edilmesi gerekir.

2 Yaş Aşısı Nedir ve Kaç Tanedir?

2 yaş aşısı nedir ve kaç tanedir anne babaların en fazla merak ettiği konuların en başında gelmektedir. Aşılar bebeklerin belli bir yaş sınırlamasına kadar yaşamları boyunca çeşitli hastalıklardan korunması için yapılan en önemli tedbirlerdir. Genel olarak bebekler doğdukları ilk günden itibaren dünyaya uyum sağlamaya çalışılar.

Bu arada pek çok hastalıklar bebekler için büyük risk oluşturmaktadır. Bu hastalıklara karşı direnç kazanmaları ve korunmaları için 2 yaş aşısı çok önemli olmaktadır. 2 yaş aşısı olan Hepatit A aşısı bebeklerde sol bacaktan ve çocuklarda ise kolun dış yüzeyinden kas içine uygulanır. Belirtileri nadir olarak görülen hepatit A virüsüne karşı 2 yaşında kesinlikle aşının yapılması gerekmektedir.

2 Yaş Aşısı En Geç Ne Zaman Yapılır?

Çocuklar ve bebekler için son derece önemli olan 2 yaş aşısı 18 ile 24 aylar arasında yapılması gereken aşı çeşitlerindendir. Hepatit A virüsü, bulantı, kusma, sarılık ve halsizlik gibi belirtileri olan akut hepatit şemasına neden olmaktadır. Bununla birlikte nadiren karaciğer yetmezliğine neden olduğu görülmektedir. 2 yaş aşısının diğer adı olan Hepatit A aşısı 2dozdan meydana gelmektedir. Aşının ilk dozu 2 yaşından önce yapılır ve ikinci dozu ise 18 ile 24 aylık dönemlerde yapılmaktadır. Böylece bebeğin hastalığa karşı direnç kazanması sağlanmaktadır.

2 Yaş Aşısı Gecikmesi Durumunda Ne Olur?

Hepatit aşısının 2. Dozu 6 ile 12 ay sonra yapılmaktadır. Fakat geç kalınması durumunda hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurulusunda aşının yapılması gerekir. Hepatit A aşısı yani 2 yaş aşısının kaçırılması durumunda neler yapılması gerektiği konusunda doktora danışmak en doğru hareket olacaktır.

HABERE YORUM KAT