AIDS Nedir ve Nasıl Bulaşır?

AIDS Nedir ve Nasıl Bulaşır?

İnsanların en fazla korktuğu hastalıklardan biri olan AIDS nedir ve nasıl bulaşır en fazla cevap arayan sorunların başında gelmektedir.

Günümüzde çok fazla araştırılan ve önemli bir yere sahip olan bu hastalık hakkında bilinmeyenlere ulaşmak mümkün olmaktadır. Çağın hastalıkları arasında görülen AIDS tedavisinde daha pek çok bilinmeyenler bulunmaktadır.

HIV Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü nedir insanların en fazla soruduğu soruların en başında gelmektedir. AIDS hastalığı yani HIV virüsü vücuda girdiğinde kişinin bağışıklık durumuna bağlı olarak yaklaşık 10 yıl kadar vücutta bağışıklık sisteminin yetersiz olmasına neden olmaktadır. Tedavi edilmemesi durumunda vücut hastalıklara karşı savunma yapmakta zorlanmaktadır ve çeşitli enfeksiyonlara yol açmaktadır.

Ayrıca immün yetmezliğine bağlı olarak kansere yakalanma riski artar ve bu riskler tedavi görmeyen hastalarda ciddi ölçüde artışa devam etmektedir. AIDS hastalığının kesin olarak bir tedavisi yoktur ve hastalığın baskılanması yaşam kalitesinin yanı sıra süresinin eskiye göre yüksek olmasını sağlamaktadır. AIDS virüsü yani kazanılmış bağışıklık yetersizliği neden olduğu ve bağışıklık sisteminin büyük oranda zarar görmesine yol açan bir hastalıktır.

AIDS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü vücuda girdiğinde bazen belirti vermez ve bazen de uzun yıllar hastalığın neden olduğu bir belirti göstermeyebilir. Bu neden ile belirti gösteremediği içim kişi uzun zaman AIDS hastalığından haberdar olmaz. Vücuda giren virüs çok hızlı bir şekilde çoğalır ve yıllar boyu hızında değişiklikler göstererek çoğalmaya devam etmektedir. HIV virüsü belirtileri bulantı, kusma, baş ağrısı, sık sık hastalanma, ishal sorunu ve ağız içinde beyaz plaj oluşumu gibi belirtiler hastalığın ilk evresinde meydana gelebilir. Bunların yanı sıra boğaz çevresi, kol altı ve kasık bölgesinde lenf bezlerinde şişme ile kızarıklar görülebilir.

AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığı nasıl bulaşır konusunda insanlar yanlış bilgilere sahip olduğundan bu hastalıkta olanlara yanlış davranışlarda bulunmaktadırlar. Özellikle korunmasız cinsel ilişki ile kişiler arasında yayılma görülen hastalığı taşıyan kişi ile girilen tek bir cinsel ilişki hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Taşıyıcı olan anne adayının bebeğine hamilelik süresinde, doğumda ya da emzirme döneminde bulaşabilir.

HABERE YORUM KAT