Akdeniz Anemisi Talasemi Nedir?

Akdeniz Anemisi Talasemi Nedir?

Kalıtsal bozukluk olarak anılan akdeniz anemisi birçok kişide görülen yaygın bir sorundur ve çeşitli belirtilerle kendini gösterir.

Akdeniz Anemisi Nedir?
Kandaki kırmızı rengi sağlayan beta-globin zincirleri eksilme yaşadığında anemi oluşmaktadır. Bu aneminin kendi içinde dereceleri vardır ve hafif- orta şiddet normalden küçük kırmızı kan hücreleri demektir.

Talasemi majör sürekli kan nakli gerektiren ciddi Akdeniz anemisi durumudur. Dokulara oksijen taşıyan maddede azalma olduğunda bu farklı şekillerde belirtilere neden olabilir. 
•    Gen mutasyonları 
•    Yetersiz sentezlenen globin proteini Akdeniz anemisi nedenleri olarak düşünülebilir.

Akdeniz anemisi tek ebeveynden kalıtsal olarak geçebileceği gibi iki ebeveynden de geçebilir. Ailede hastalık öyküsü olanlarda risk artabilir.  

Akdeniz Anemisi Belirtileri Neler?
Hastalığın tipine bağlı şekilde değişmekle beraber genel anemi belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

En şiddetli görülen talasami major türünde cilt renginde solma, iştahsızlık, gelişme geriliği, sık enfeksiyon, kalpte büyüme belirtileriyle görülür. Çarpıntı, kalp yetersizliği, kemiklerde sık kırılma, yüz kemiklerinde belirginlik ve tüm kemiklerde ağrı, aşırı yorgunluk, baş dönmesi, odaklanma da diğer belirtiler arasındadır.

Bu sıralanan belirtiler hafif anemide bulunmaz ve orta şiddette ise yine farklı anemi belirtileri görülebilir.  Yorgunluk hissi, soluk cilt, zayıf kemik ve gelişmede sorunlar oluşabilir. Belirtilerin teşhis edildiği yaş genellikle 6-12 yaş arasındadır. Tam kan sayımı yöntemi ile hastalık netleşir. Farklı tekniklerle de hastalık görülebilir.

Akdeniz Anemisi Tedavisi Nasıl?
En yaygın yapılan akdeniz anemisi tedavisi kan naklidir. Fakat hastalıktaki ağırlık durumuna göre değişen bir işlem de olabilir. Hafif ve orta şiddetteki anemide tedavi gerekmez, ancak talasemi majör için kan nakli dışında dalağı ameliyatla almak, folik asit nakli, safra kesesi alımı, kemik iliği nakli, düzenli kalp ve karaciğer kontrolü gibi süreçler gerekebilir. Bu tedaviler gerekli görülen hallerde yapılmaktadır.

Yaygın yapılan anemi tedavisi için demir içeren ilaç takviyesi sıkça görülür. Bazı aşıların uygulanması da önemlidir. Hepatit, pnömokok, meningokok ve bazı diğer aşıların yapılması gerekebilir.

Akdeniz anemisine genetik etkenler nedeniyle hafif orta şiddette yakalananlar için dalak enfeksiyonlarından korunmak önemli bir savunma yöntemidir.
 

HABERE YORUM KAT