Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik haberi her anne adayını heyecan sokar. Anneler bu dönemde çocuklarının sağlıklı bir şekilde büyümesi için her şeyi yapmak ister.

Özellikle bebeğin gelişimi ve beslenmesi için anne sütü çok önemlidir. Peki, anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir?
Anne sütü yeni doğan bebeklerin tek gıda kaynağıdır. Anne sütü, bebeklerin fiziksel gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca emzirmek bebek ve anne arasında ki bağında güçlenmesini sağlar. İlk 6 ay anne sütünün verilmesi çok önemlidir Günümüzde annelerin en büyük endişesi sütünün yeterli olup olmayacağıdır. 

Anne Sütü Neden Önemlidir?
Anne sütü bebeğin ihtiyacına göre değişebilen bir besindir. Annelik hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu doğumdan sonra en üst seviyeye ulaşır ve süt üretimini tetikler. Prolaktin hormonu ile beraber oksitosin hormonunda da artış meydana gelir. Oksitosin hormonu sütün meme ucuna gelmesini sağlar. Anne sütü bebekler tarafından kolay sindirilebilen, besleyiciliği yüksek bir kaynaktır.

Anne Sütünü Arttıran Besinler
Anne sütünü arttıran besinler;
Su
Su sütün önemli bir bölümünü meydana getirir. Günlük en az 2-3 litre su tüketilmesi gerekmektedir.
Yulaf
Yüksek oranda demir içeren yulaf stresli durumlarda baskılanan oksitosin ve prolaktin hormonlarının salgılanmasını sağlar.
Havuç
İçerisinde beta karoten ve A vitamini içermesinden dolayı anneye enerji sağlar.
Maden suyu
Mineral yönünden zengin olan maden suyu, vücut dengesini sağlar ve annenin süt üretiminin artmasına yardımcı olur.
Yeşil yapraklılar
Bu dönemde annelerin daha fazla enerjiye ihtiyacı bulunur.  Yeşil yaprak sebzeler bol miktarda vitamin ve mineral barındırır. Bu da ihtiyaç duyulan kaloriyi sağlar.
Fesleğen
Fesleğen içerisinde C ve K vitamini bulundurur. Bu vitaminler annenin stresini azaltır.
Somon balığı
Omega 3 bakımından zengin olan balık süt üretimini aktif hale getiren hormonları çalıştırır.
Tahin
Günde bir çorba kaşığı tahin süt üretimini artırır.

Anne sütünü arttıran yiyeceklerin mutlaka aşırı tüketilmemesi gerekir. Bu yiyeceklerin doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda yeterli miktarda alınması tavsiye edilir. Beklenmeyen durumlar görüldüğü zaman mutlaka doktorunuzu ziyaret ediniz. Anne sütünü arttıran yiyecekler sayesinde bebeğiniz yeterli olarak beslenecektir.
 

HABERE YORUM KAT