Antikor nedir?

Antikor nedir?

Antikor, vücudun hastalıklara karşı oluşturduğu ve kendini savunmak için oluşturduğu koruma sistemidir.

Antikor ne işe yarar sorusuna verilebilecek onlarca cevap bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan bağışıklık hücreleri antikorlar yardımıyla zararlı maddeleri imha edebilir. Ayrıca antijenleri sararak zararlı madde ve mikroorganizmaların etkisini kırar.

Gebelikte anne tarafından üretilen antikorlar plasenta ile birlikte bebeğin dolaşım sistemine girer. Bu şekilde bebeğin gelişmemiş bağışıklık sistemi yerine bebeği korur. Aynı şekilde anne sütü de bebeğin emzirme dönemi boyunca korunmasını sağlar.

Hastalıklar ve Antikor İlişkisi
Antikor hastalıklarla baş etmenin en temel faktörlerinden biridir. Viral, bakteriyel ve paraziter hastalıklarla mücadelede yeterli miktarda antikor oluşturması doğrudan etki etmektedir. Hastalıkların bertaraf edilmesinde ve bir daha yaşanmaması gibi süreçlerde antikorlar oldukça önem taşımaktadır. Özellikle günümüzdeki birçok salgın hastalıkta antikor oluşumu oldukça büyük önem taşımaktadır.

Hastalıklar ile mücadele etmede işe yarayan antikorlar bazen kendileri vücutta hastalığa neden olabilir. Örneğin boğaz enfeksiyonu için gelişen antikorlar, kalp hücrelerine veya böbrek hücrelerine bağlanabilmektedir. Bu durumda boğaz enfeksiyonundan belli bir süre sonra kalp ve böbrek sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum vücudun ürettiği antikorlar sebebiyle ortya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda bağışıklık sistemi fazla miktarda antikor üretmektedir. Fazla üretilen antikorlar vücuttan atılmak istenir. Bu durumda böbrek bu antikorları dışarı atmak istemektedir. Bu durum karşısında bir süre sonra böbrek yollarında tıkanma meydana gelirken aşırı protein kaybı nedeniyle böbrek hastalıkları ortaya çıkar.

Antikorlar nerelerde kullanılır?
Tıp alanında antikor kullanımı için çeşitli yolları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.
•    Çeşitli hastalıkların kan tetkiklerinde kullanılır.
•    Hastalık tanı ve takibi yapılmaktadır.
•    Antikorların durumuna göre hastalığın durumu veya geçirilip geçirilmediği tespit edilebilir. 
•    Oluşan antikorun miktarı ile bağışıklık sisteminin yanıt gücü ve etkisi belirlenir.
•    Vücutta oluşan antikorlar çeşitli yöntemler ile saklanabilir. Saklanan bu antikorlar serum haline getirilerek tedavide kullanılır. Yapılan bu serumlar hastaların tedavisinde işe yaramaktadır.
•    Monoklonal antikorlar son yıllarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Antikorlar tekil bir antijene göre ilaç haline getirilir ve romatolojik, otoimmün ve kanser gibi özel hastalıkların tedavilerinde kullanılır.
 

HABERE YORUM KAT