Araç Çocuk Koltuğu (Oto Koltuğu) Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Araç Çocuk Koltuğu (Oto Koltuğu) Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Çocuk koltukları, yolculuk yapan çocukların korunması için kullanılan bir üründür. Piyasada çeşitli fiyat ve kategorilerde bulunabilmektedir.

Özellikle uzun yol giden araçlarda büyük önem arz etmektedir. Hatta çocukla tek başına yolculuk yapacak ebeveynlere de çocuğun araç içinde sabitlenip, kontrol sağlamasıyla da kolaylık sağlamaktadır. Böylece yolculuklarda oto koltuğuna sabitlenen çocuklar, araç içinde gezmediği için, sürücünün de dikkatini dağıtmamaktadır.

Avrupa Birliği uyum yasaları uyarınca 1 Haziran 2010 tarihinde Türkiye ve Avrupa’ da zorunlu hale getirilmiştir. Emniyet kemeri bulunması zorunlu olan araçlarda oto koltuğu da bulunması zorunludur. Ağırlığı 36 kilogram olan, boyu 135 santimetre altında olan çocukların trafikte oto koltuğu ile yolculuk yapması zorunludur.

Emniyet Genel Müdürlüğünün geçmiş yıllardaki verilerine göre;  tüm kazalar içinde ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan 0-15 yaş arası çocukların toplam sayısı 7413'tür. Bu sayı ölümlü ve yaralamalı kazaya karışan toplam yolcuların (sürücüler hariç) % 16.03'ünü oluşturmaktadır. Bu çocukların %32.23'ü 0-5 yaş arasındadır. 

Ayrıca çocuk koltuklarının araçlara montajının da yanlış olması, kazalarda yaralanma ve ölümlere sebebiyet vermektedir.

Çocuk koltuklarının, öne bakan, arkaya bakan, dönebilen çeşitleri vardır.

1-Arkaya bakan çocuk koltukları: 
Bağlanma şekli olarak arka cama bakacak şekilde sabitlenirler. Genellikle 12 aya kadar kullanılması tavsiye edilirters.jpg2- Öne bakan çocuk koltukları:
Bağlanma şekli olarak çocuğun yüzü ön cama bakacak şekildedir. Genellikle 6-12 aydan itibaren kullanılması tavsiye edilir.duz.jpg

3-Dönebilen çocuk koltukları:
Sahip oldukları mekanizma sayesinde  öne ve arkaya dönebilirler. Bu koltuklar yukarıdaki iki tür koltuğun özelliklerini taşırlar. donen.jpg4- Yükseltici koltuklar (Destek koltukları):
Bunlar mindere benzer yapıdadır. Çocukların bir miktar yükseltilerek, araç emniyet kemeri ile sabitlenmesini sağlarlar. Genellikle 15-36 kilogram aralığındaki çocuklarda kullanılırlar.

minder.jpg
Çocuk koltuğu kullanırken ve sabitlerken dikkat edilmesi gerekenler:
-Çocuk koltukları aracın arka koltuklarına sabitlenmelidir.
-Oto koltuklarını arka koltuğun ortasına ya da sürücünün çaprazına gelecek şekilde, yani yolcu koltuğunun arkasına sabitlemek gerekir. Çünkü indi-bindi yaparken kapı açıldığında, trafik akışının olmadığı taraftan bu işi yapmak tehlikeyi en aza indirir. Ayrıca Çocuk Dikiz Aynası ile çocuğu, oto koltuğundan takip etmek daha da kolay olacaktır.
-Oto koltuklarını araca yerleştirirken, hareket etmeyecek şekilde sıkıca sabitlemek gerekir. Böylece olası bir kaza anında koltuk savrulup yerinden çıkmayacaktır.
-Çocuk koltukları özellikle ön tarafta hava yastığı varsa, kesinlikle ön koltuğa sabitlenmemelidir.
-Kazaya karışan bir koltuk, tekrar kullanılmamalı ve yenisi alınmalıdır.
-Çocuk koltukları kullanılmadan önce, ürünün içinden çıkan kullanma kılavuzu ve üretici talimatları kesinlikle okunmalıdır.

HABERE YORUM KAT