Arpacık Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Arpacık Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Göz kapağında oluşan enfeksiyon sebebi ile arpacık oluşur. Peki, başka nedenler neler? Arpacık neden çıkar?

Genel anlamda sebebi enfeksiyon olarak arpacık için, arpacık neden çıkar sorusunun yanıtını veriyoruz. Dışa doğru kızarıklık olması, şişlik olması gibi durumlar arpacık sorununun ağrıya neden olmasına da yol açabilir. Genel olarak göz kapağındaki yağ bezlerinin tıkanması da olabilir. Bağışıklık sistemi de buna bağlı olarak zayıflayacaktır. Halk arasındaki ismi ise it dirseği olarak açıklanmaktadır. Tedavisi için ise hijyen sonra derece önemlidir.

Arpacık Nasıl Geçer?

Gözde oluşan arpacığın geçmesi için kuşakta ve göz çevresinde hijyenin korunması önemlidir. Çıkan arpacığın sonrasında eğer hijyen devam etmezse, ağrılara yol açan ve daha da ilerleyen bir görünüm söz konusu olabilir. Evde kullandığınız havlunun size özel olmasına, göze uygulanacak olan işlemler için öncesinde ellerin yıkanmasına son derece dikkat etmelisiniz. Herhangi bir şeklide makyaj ürünü kullanmak ya da buna benzer kozmetik ürünleri kullanmak doğru olmayacaktır. Arpacık nasıl geçer? Eğer arpacık çok daha rahatsız edici bir hal aldıysa doktor kontrolünde tedavi işleminin olması çok daha önemlidir. Bunları göz önünde bulundurup, çözümü için tıbbi yöntemleri değerlendirebilirsiniz. Doktor tarafından tıbbi yöntemler ile damla kullanarak 6 ile 7 gün içinde iyileşme göstermesi söz konusu olacaktır.

Doğal Yollarla Aracığı İyileştirmek

Peki, doğal yollar ile arpacığın iyileştirilmesi nasıl olur? Arpacığın iyileşmesi için doğal yolların tercih edilmesi de söz konusu olabilir. Bu durumda 1 diş sarımsak ve bir soğan 2 bardak su içinde kaynatılarak bu suya batırılan pamuk ile pansuman yapılabilir. Pamuğun temiz olmasına dikkat ederek, ardından direkt olarak bu pamuğun arpacıkta 30 dakika kadar bekletilmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında sıcak havlu ile göze kompres yapabilirsiniz. Bunun dışındaki tedavi yöntemleri arasında demlenmiş papatya çayı ile de tedavi var. Göze tonik ile uygulama yapılarak çözümün sağlanması söz konusudur. Patates dilimleri ile de tedavi olabilir. Doğal yollarla arpacığı iyileştirme konusunda önerilenleri dikkate alarak siz de bu şekilde bir çözüm yaratabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT