Aviva Türkiye’den Çekiliyor

Aviva Türkiye’den Çekiliyor

İngiltere merkezli Aviva şirketinin satışı gündeme gelmişti ve uluslararası sigorta grubu Türkiye’den çekilerek Belçika’ya yöneldi.

Sabancı Holding’in 2011 yılından beri ortağı olduğu Aviva Türkiye’den çekiliyor. Belçikalı Ageas şirketin %40’lık hissesini satın aldı. İmzalar atılırken, Sabancı Holding 10 yıldır hissedarı olduğu sigorta şirketinin tüm haklarını Aegas’a sattı. 

Avrupa’nın öncü sigorta şirketlerinden olan ve 200 yıllık bir geçmişi bulunan Aegas, hayat dışı sigorta sektöründe Sabancı Holding’in hissedarlarından biriydi. 2021 yılı içinde tamamlanması planlanan satış hakkında bireysel emeklilik ve hayat sigortası konusundaki satışların da dahil olduğu bir ortaklığın söz konusu olduğunu söyledi. 

Açıklama Bugün Yapıldı
Akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda bir açıklama yayınlandı. Açıklamada aşağıdaki detaylara yer verildi:

“Birleşik Krallık merkezli olan Aviva PLC’nin bağlı ortaklığı bulunan Aviva International Holdings LTD. İle Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.’nin ortak yönetimine tabidir. Şirket sermayesinin %80’inin temsil edildiği paylar Aviva ve Sabancı Holding tarafından eşit olarak paylaşıldı. 

İrlanda, Birleşik Krallık ve Kanada’daki faaliyetlerine odaklanacak olan Aviva Grubu, holdingimizle yapılan görüşmeler sonucu payları devralma konusunda anlaşmaya varmıştır. Şirket sermayesinin 72.000.006.72 TL değerinin tamamının Aegas tarafından alınmasına karar verilmiştir. 

Taraflar arasında imzalanan alım satım sözleşmesi dahilinde 2021 yılında kapanış işlemlerinin tamamının tamamlanması öngörülmektedir. Her iki şirketin de ortaklığının devam edeceği öngörülürken, birçok çalışmanın detaylarının yıl içinde kamuoyuyla paylaşılması öngörülmektedir.

Yeni durumda şirketimiz ve Aegas, şirketi %40-%40 olarak ortak yönetime devam edecektir. Diğer gelişmeler kamuoyuyla paylaşılacaktır.” 

Ak Sigorta’da Pay Sahibi
Aegas Grubu Ak Sigorta’da da Sabancı Holding ile eşit pay sahibi olarak çalışıyor. Yıl içinde tamamlanması beklenen ve eşit paya sahip ortaklıkların giderilmesi için faaliyet gösteren bu ortaklıklar yeni yılda farklı ülkelere rotasını çevirecek şirketler arasında olacak.

Ekonomi gündemine bomba gibi düşen bu haberin ardından Sabancı Holding’in yeni bir yatırım yapacağı tahmin edildi. Sıcak para girişi beklentisi olanlar için borsada hareketliliğe neden olması beklenen bu tür çalışmalar yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacaktır. 

HABERE YORUM KAT