Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Genel olarak anne ve babaların en fazla korktuğu konuların başında gelen bebeklerde ataş kaç olmalı için her zaman en doğru cevaplar aranmaktadır.

Bebeklerde ateş yükselmesi her zaman endişe veren olayların en başında gelmektedir. Bu neden ile en fazla merak konusun olan bu sorular için çok sayıda araştırmalar yapılarak doğru bulma çabasına gidilmektedir.

Bebekler ve Çocuklarda Ateş Durumu

Bebeklerde ateş kaç olmalı sorusu için en doğru yanıtları bulmak çocukların ve bebeklerin sağlığı bakımından çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Ateş vücutta olağan dışı olayların meydana geleceğini haber vermektedir. Genellikle hastalığı ciddi olması ile ateş derecesi arasında tam olarak bir bağlantı yoktur. Hafif bir enfeksiyon 39 derece ateş yaparken çok daha ciddi bir hastalıkta hafif ateş olabilir.

Ateş vücudun enfeksiyon ile savaşmasını sağlamaktadır. bazı tıp alanları ateşin hemen düşürülmesinin enfeksiyon ile mücadeleyi azaltacağını düşünmektedir. Genel durumu iyi olan bebeklerde ateşe hemen müdahale edilmeyebilir. Fakat kalp ve akciğer hastalıkları bulunan bebeklerde ateş, kalp ve solunum hızını arttıracağından ilk olarak müdahale edilmesinde fayda bulunmaktadır. Normal vücut sıcaklığı kişiden kişiye değişir ve 18 ile 24 ay arasında olan bebeklerde normal vücut sıcaklığı daha yüksek olabilir.

Bebek ve Çocuklarda Ateş Dereceleri

Bebeklerde ve çocuklarda olması gereken ateş dereceleri normal olarak 36,4 derecedir. Çocuktan çocuğa hafif olarak değişiklikler olabilir. Yüksek ateş 38 derece ve üstü olarak tanımlanmaktadır. Ateş 14 günden az ise akut, daha fazla süreliyse kronik ateş rahatsızlığı olarak değerlendirilir. Bunların yanı sıra nedeni bilinmeyen ateş çeşitleri vardır.

Bebek ve çocuklarda en sık ateş virüslere bağlı solunum yolu ve sindirim sistemi hastalıklarından ya da orta kulak enfeksiyonu, zatürre ve idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Ateşin kronik nedenleri hepatit, sinüzit, akciğer enfeksiyonları, tüberküloz, karı içinde apseler, kanserler, endokardit gibi kalp enfeksiyonlarıdır. Ayrıca ateşin enfeksiyon dışında olan nedenleri kawasaki hastalığı, zehirlenmeler, sıcak çarpması, aşı yan etkisi ve hızlı su kaybına bağlı dehdratasyon gibi hastalıklar neden olmaktadır.

HABERE YORUM KAT