Bebeklerde Normal Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde Normal Ateş Kaç Olmalı?

Bebek sahiplerinin normal ateş ölçümü konusunda merak ettikleri konular vardır. Ani yükselen ateşle beraber bebeklerde havale riski olabilmektedir.

Bebeklerde İdeal Ateş Ölçümü
Bebeklerde ateş olduğunun göstergesi genellikle enfeksiyonla beraber oluşan bir durumdur ve 39 °C ve yukarısı ateş halinde hastalık olduğu görülebilir. Fakat ateş derecesi ve hastalık birbiriyle doğrudan da bağlı olarak düşünülmemelidir. Başka belirtiler de dikkate alınmalıdır.

Bebeklerde vücudun hastalıkla savaşma mekanizması henüz tam gelişmediği için 39 derece ateş bu savaşın göstergesi anlamına da gelebilir. Enfeksiyonla mücadelede bebeklerin genel durumu iyiyse bu gibi hallerde hemen müdahale yerine vücudun bağışıklık kazanması adına bir süre beklenmesi gerekebilir.  Fakat bebekteki solunum ve diğer hastalık belirtilerinde anormal süreçler görülüyorsa vücut ısısı konusunda müdahale edilir. Bebeklerde normal ateş 36,4 °C olarak temel alınabilir.

Endişelenilmesi Gereken Ateş Ölçümü
Bebeklerde eğer 38 °C ve üstü ateş olması halinde endişelenmeye başlayabilirsiniz. Bu duruma hangi hallerde yakalanacakları ise idrar yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, solunum yolu hastalıkları gibi sorunlarda görülebilir. Bebeklerin ateşi, özellikle yeni dünyaya gelenler için önemlidir.

Bebeklerde Ateş Nedenleri
Akciğer enfeksiyonları, sinüzit, sarılık, apseler tüberküloz gibi hastalıklarda bebekler ateş yükselmesi ile karşılaşabilir. Bazı hallerde bebeklerde kanser olabilir, kemik enfeksiyonları görülebilir ve bu da ateşli bir hastalık nedeni olabilir. Uzun süren ateşlerde ciddiye alınması gereken bir durum vardır. Zehirlenmeler sıcak çarpması, ağız kuruluğu aşırı huzursuzluk gibi hallerde hızlı bir şekilde hastaneden destek alınmalıdır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Ölçülüyor?
Kulaktan ateş ölçme en yaygın ateş ölçme tekniğidir. Fakat bebek 3 ay ve daha altındaysa bu ölçüm doğru sonuçlar vermeyebilir. Ucu sık şekilde değiştirilerek çözümler bulunmalıdır.
Ateş varlığı kendini yanaklarda kızarma vücut sıcaklığı ve huzursuzluk hissi şekillerinde kendini gösterebilir. Makattan ateş ölçmek, bebek ve çocuklarda ateş ölçümü için en etkili yöntemlerden biridir. Termometrenin ucu hafif şekilde yağlanırsa kolay bir şekilde ölçülebilir. Büyük çocuklarda genelde bu uygulanmaz.

Ağızdan ölçme tekniği ile ateş ölçümü için kullanılan termometre dil altına yerleşir. Alından ateş ölçme de başka bir teknolojik aletle kullanılır. 
 

HABERE YORUM KAT