Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak çeşitli amaçlarla gereken bir durumdur. Bunu seçim yapabilmek ve bir yerde kullanmak üzere değerlendirebilirsiniz.

Bir Sayfada Ekran Görüntüsü Almak

Bir sayfayı açtınız ve bu açılan sayfada ekran görüntüsü almak, yani karşınızdaki ekranın seçili bir kısmını kopyalama işlemi yaparak, görüntünün fotokopisini çekerek kaydetme işlemi gerekebilir. Sayfanın üst kısımları, orta bölümü, alt bölümü veya bütününün fotoğrafını çekmek olarak da düşünülebilir. Her bilgisayarda ekran görüntüsü aracı olmakla beraber bazı işletim sistemlerinde uygulama indirmeniz de gerekebilir. Ekran görüntüsü alma programı indirmek kolay bir işlemdir ve çok sayıda alanda yaygın kullanılan, işlevsel açıdan avantaj sağlayan bir uygulamadır.

İşlem Basamakları

Bilgisayarınızda öncelikle başlat çubuğundan ekran görüntüsü al diyerek bir arama yapınız. Karşınıza çıkan uygulama kısmını tıkladığınızda ekranda küçük bir kutu ve seçim yapacağınız bir ekran oluşur.  Fare kullanarak bu ekranda seçim yapabilirsiniz. Seçim yaptığınız kısmı belirleyene kadar tıklamayı bırakmamanız gerekir. Yani sol işaret parmağınız farede basılı kalarak seçim yapılmalıdır.

Ekran Görüntüsü Araç Çubuğuna Ekleme

Ekran görüntüsü alma windows10 ve diğer işletim sistemlerinde açtığınızda ekranın alt kısmında sabitleyici alanlara bu işlemi kolayca yapmak üzere işaret koyabilirsiniz. Sağ tık ve ekran görüntüsü çubuğunu sabitle diyerek sık kullanımlarda kendinize kolaylık sağlanmış olur.

Ekran Görüntüsü Büyütme

Bir siteye girildiğinde karşınıza çıkan ekranın büyütülerek ekran görüntüsünü alacağınızda önce site sağ üst kısmındaki ayarlar bölümünden büyüteç kısmını 150-250 gibi kendi belirlediğiniz miktara göre ayarlamalısınız. Ardından da ekran görüntüsü alma işlemi yapılır. Bu yakından görüntü ve kayıt işlemi için büyük artı demektir.  Kaydedeceğiniz formatı da kendiniz belirleyebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Birleştirme

İki tane siteyi yan yana küçülterek kare halinde oluşturduğunuzda ekranda iki site sayfa içeriğini bulmuş olursunuz. Bu içeriklerin sayfa ekran görüntüsü alma işlemi size birçok alanda faydalı olabilir. Bir konuda araştırma yapmak, içerik kaydetmek için vs. dosya açarak resim görselleri oluşturabilirsiniz. Kayıtlarınızı alırken bir video içeriğinin görüntüsü de buna dâhil edilebilir. Bir videoda dondurduğunuz alanın içeriğini ekran örüntüsü ile temini yapılabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT