Böbrek Hastaları Ve Covid 19

Böbrek Hastaları Ve Covid 19

Koronavirüs 2019 yılından bu yana hayatımızın içerisinde yer alıyor. Bu hastalığın zaman içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alması sonrası pandemi dönemi ilan edildi.

Yeni tip koronavirüs hayvandan insana geçen hastalıklardan bir tanesidir. Enfekte olan kişi bu hastalığı diğer insanlara da bulaştırabilir. Covid-19 damlacık yoluyla kısa sürede bulaşmaktadır. Herhangi bir belirti vermese de taşıyıcı olan kişiler bu virüsleri yayabilir. Günümüzde bu hastalıktan korunmak için maske, sosyal mesafe ve sık sık el yıkama önerileri verilmektedir.

Koronavirüs, temas sonrasında burnuna, ağzına ya da gözlerine dokunan kişilere de bulaşabiliyor. Bu nedenle riskli yüzeylerden mutlaka uzak durmanız gerekir.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?
Covid-19 hastalığının belirtileri 2-14 gün arasında kendisini gösterebiliyor. En sık görülen belirtiler;
•    Nefes darlığı,
•    Öksürük,
•    Ateş,
•    Yorgunluk,
•    Boğaz ağrısı

Covid-19 Hastalık Tanısı
Koronavirüs hastalığı
nın varlığı hastalardan alınan kan, tükürük ya doku örnekleri ile belirlenebiliyor. Covid-19 tanısında PCR testi sıklıkla tercih edilir. Polimeraz zincir reaksiyonu testi yapılarak hastalığa dair kalıtım maddelerinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Tespit edilmesi halinde bu testin sonucu pozitif olarak ifade edilir.  PCR testine ek olarak doktorlar bilgisayarlı tomografi cihazlarını da tanı bulmak için kullanabiliyor.

Covid-19’un Böbreklere Etkisi
Covid-19’a yakalanan bazı kişilerde böbrek hasarları meydana gelebiliyor. Doğru takip yapabilmek için idrar ve kan analizleri gerekiyor. Covid-19 sonrasında böbrek hasarı gelişimi ile ilgili bazı risklerde ortaya çıkabiliyor. Hipertansiyon ve diyabet hastalığı bulunan kişiler koronavirüs sonrasında ciddi böbrek hasarları ile karşılaşabilir.

Yeni tip koronavirüsün insan vücudundaki hücreler ile etkileşeme geçmek için kullandığı enzimlerin böbrekleri etkilediği söyleniyor. Virüsün direkt olarak böbreklere verdiği hasarla beraber zatürre sonrasında böbreklere ulaşan oksijen miktarında da azalma meydana geliyor. Bu durum böbrek üzerinde yaşanabilecek risk faktörünün de artmasına neden olabiliyor.

Covid-19 hastalığının vücutta aşırı derecede bir iltihap oluşturması ve pıhtılaşmaya neden olması sebebiyle böbreklerde hasar oluşumu gerçekleşebilir. Böbrek problemleri daha çok yoğum bakım ünitesinde tedavi olan hastalarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle böbreklerinizde rahatsızlık bulunuyorsa koronavirüs hastalığına karşı çok dikkatli olmanız gerekir.
 

HABERE YORUM KAT