CDS Nedir? CDS Primi Nedir?

CDS Nedir? CDS Primi Nedir?

Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmelerden sonra CDS (Credit Default Swap) yani Kredi Temerrüt Takası çok merak edilen konulardan arasında yer alıyor. Detaylar haberimizde...

"Kredi Temerrüt Takası" olarak hayatımıza ve finans dünyasına ilk kez 1995 yılında JP Morgan tarafından tanıtılan CDS Nedir? CDS Primi Nedir? sorularına cevap arayacağız.

CDS Nedir?
CDS yani (Credit Default Swap) son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerden sonra çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Cds (Kredi Temerrüt Takası): Elinde hazine bonusu, devlet tahvili yada finansman bonusu vb. yatırım araçlarını bulunduran yatırımcının, vade sonunda alacaklarının belirli bir bedel karşılığında iflas yada ödenmeme riskini ortadan kaldılmasını sağlayan finansal bir enstümandır.

CDS Primi Nedir?
Basit bir tanım ile bir devletin yada o ülkede faaliyet gösteren şirketlerin borçlanma araçlarını (hazine bonosu, eurobond, devlet tahvili, finansman bonosu) kullanarak yatırımcıdan aldıkları ana para ve faizin tamamının geri ödenmesi için yatırımcıdan alınan bir ücrettir. Buna bir tür sigorta bedeli de demek yanlış olmayacaktır. Yatırım yapılan şirketin yada devletin iflas etmesi yada borçlarını ödeyememe riskine istinaden ödenen bu sigorta bedeline ise CDS Primi yada CDS fiyatı denir. Cds primi - cds puanı, temel ekonomik gösterelere bağlı olmakla beraber ekonomi piyasalarının o devlet ile ilgili algısına da bağlı olarak belirlenir. Her 100 baz puan CDS primi/CDS puanı %1'e denk gelmektedir.

Örnek vermek gerekirse; Bir devletin cds priminin 380 baz puan olduğunu ve 5-10 yıllık devlet tahvili ihraç ettiğini düşünelim. 100 milyon dolarlık bir ihraç yapacak olan bu devletin borcunu, sigorta şirketleri yada büyük yatırım firmaları bu süreç için 100 milyon dolara karşılık 3.8 milyon dolar karşılığında sigortalar.

Türkiye'nin CDS primi kaç Oldu?
1 Ocak 2020'de 5 yıllık Türkiye Cds primi 278 iken Nisan ayında 571 puan ile zirveyi görmüştü. Aralık ayı başlarında 550 puan civarında seyreden risk primimiz yazının yazıldığı an itibari ile 331 puana gerilemiş durumda.

Cds Primi, Cds Puanı Yükselirse Ne Olur?
Cds priminin, ülkelerin yada şirketlerin iflas yada borçlarını ödeyememe risklerine karşılık ödenen sigorta bedeli olduğunu biliyoruz. Cds puanı ne kadar düşükse maliyet ve risk o kadar düşük olacaktır. Tam tersi durumda ise cds primi yükseldiğinde şirket yada ülke aynı oranda riskli ve maliyetli olacaktır.

Yatırımcı, yaptığı yatırım sonucunda csd oranının yüksek olmasından dolayı hem yüksek maliyetle karşılaşacak hem de buna bağlı olarak reel ve nominal getirisi de daha az olacaktır. Cds priminin yüksek olması yatırımcı açısından riskli ve maliyetlidir. Buna bağlı olarak yatırım yaptığı devlet yada şirkette borç bulma konusunda zorlanacak ve bulduğu borçlara da yüksek faizler ödeyerek maliyetini arttırmak durumunda kalacaktır. Cds ile artan risk ve yatırımcının daha az kar elde edecek olması durumu gelecek olan yatırımı da buna bağlı olarak azaltacaktır.

HABERE YORUM KAT