CHP Ulubey’de “Türk Tarımı Nereye Gidiyor?” isimli konferans düzenledi

CHP Ulubey’de “Türk Tarımı Nereye Gidiyor?” isimli konferans düzenledi

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanlığı Uşak’ın Ulubey ilçesinde Türk Tarımı Nereye Gidiyor? isimli konferans düzenledi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın katıldığı programda CHP il ve ilçe örgütü çiftçilerle bir araya geldi.

HABER-AZİZ MUHAMMET ULUBAŞ Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanlığı’nın düzenlediği konferansa CHP İl Başkanı Ali Karaoba, CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıbal, Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ayaz, Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen, Ulubey İlçe Başkanı Turgut Kozak ile çok sayıda partili ve çiftçi katıldı.

dsc-0374.jpg

Uşak’ın Ulubey ilçesinde gerçekleşen konferans öncesinde kahvaltı programı düzenleyen il ve ilçe örgütü daha sonra da toplantının yapılacağı salona geçti. Ulubey ilçe Başkanı Turgut Kozak ve il başkanı Ali Karaoba’nın açıklamalarının ardından konuşan Orhan Sarıbal hem çiftçilerin sorunlarını dinledi hem de çözüm önerilerini sıraladı.

dsc-0388.jpg

“TÜRKİYE’DE YETİŞEN ÜRÜNLER KALİTELİ, DEĞERLİ VE GÜZEL”

Türkiye’nin dünyanın en zengin bitki örtülerinden birisine sahip olduğunu ifade eden CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıbal; Türkiye’de yetişen ürünlerin kaliteli, değerli ve güzel olduğunu ifade etti. Türk tarımının 1980 darbesiyle birlikte ciddi anlamda yara aldığını ifade eden Sarıbal; devlet ile çiftçinin bağlarının kesildiğini söyledi. Fabrikaların satıldığını, kooperatiflerin çiftçiye destek olmak yerine köstek olmaya başladığın vurgu yaptı.

dsc-0399.jpg

“ÇİFTÇİ GÜBREYE 21 MİLYAR$ ÖDEDİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal gübre fiyatlarının 4-5 kat arttığını, 10 gübre fabrikasının 8’inin AK Parti döneminde özelleştirildiğini dile getirdi. Sarıbal, “Gübre fabrikaları satıldıktan sonra çiftçi 76 ton gübreye 21 milyar $ ödedi. 8 milyon ton gübre geliyor ve bunların hepsi ithal. 1,5 milyon tonu sanayiye giderken;  6-6,5 milyon tonu çiftçi kullanıyor.” dedi.

dsc-0412.jpg

CHP’NİN İKTİDAR OLMASI DURUMUNDA YAPILACAKLARI PAYLAŞTI

Hükümete gelmeleri durumunda tarıma yönelik olarak nasıl bir yol haritası izleyeceklerini çiftçilerle paylaşan Sarıbal, toprak analizini bedava yapacaklarını, gübreye disiplin getireceklerini, fabrikalarla anlaşacaklarını veya bir anlaşma sağlanmaması durumunda da devlet olarak kendilerinin yapacaklarını söyledi.

dsc-0414.jpg

CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıbal yemle ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Sarıbal, yemin hayvancılığın temel maliyeti olduğunu belirtti. Türkiye’de 140 milyon dönüm mera olduğunu ve bunların 120 milyonun Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunu fakat sadece yüzde 9’unun otlu olduğuna dikkat çeken Sarıbal, meraların başka yerlere kiralandığını söyledi. İktidara geldiklerinde meraların ıslah edileceğini ve ıslah edilen alanın bölgede bulunan çiftçiye verileceğini söyledi.

dsc-0419.jpg

“SON 19 YILDA 130 MİLYON TON YEM İTHALATI YAPILDI”

CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıba Türkiye’de son 19 yılda 130 milyon ton yem ithalatı yapıldığını da sözlerine ekledi.  Sarıbal, “Yemde kullanılan tüm ürünler Türkiye’de üretilecek. Buğdayda özellikle 2002’de 93 milyon dönümden 68 milyona düştük. Çiftçi geçen yıl 14 milyonda kaldı.” İfadelerine yer verdi.

dsc-0421-003.jpg

CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıbal; “Buğday, arpa, mısır, pamuk üretimi yapacağız. Pamuk ithalatında 15 milyon tonuna 1,5 buçuk milyon para verildi.” dedi.

dsc-0431.jpg

ÇİFTÇİYE DEVLET SİGORTASI

CHP’nin iktidar olması durumunda 30 üründe tavan-taban fiyat belirleyeceklerini, şeker pancarının tohumunu ve gübresini hiçbir masraf yapmadan çiftçiye vereceklerini, üretim maliyetinin girdisini düşüreceklerini ifade etti. Orhan Sarıbal özellikle çiftçiye devlet sigortası vereceklerinin altını çizerken sigortanın üreten için olacağını vurgulaması üzerine çiftçiler tarafından alkış aldı. Ayrıca ekim alanlarını kayıt altına alacaklarını da sözlerine ekledi.

dsc-0441.jpg

Orhan Sarıbal’ın açıklamalarının ardından soru- cevap kısmına geçildi. Konferansın ardından partiye üyelikleri gerçekleşen isimlere CHP PM Üyesi, Bursa Milletvekili ve tarım politikalarından sorumlu genel başkan başdanışmanı Orhan Sarıbal tarafından rozet takıldı ve çiftçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çekilerek program tamamlandı.

dsc-0456-001.jpg

dsc-0491.jpg

HABERE YORUM KAT