Çift Maske Kullanımı Mekanik Akneye Neden Oluyor

Çift Maske Kullanımı Mekanik Akneye Neden Oluyor

Koronavirus tedbirleri kapsamında kişisel olarak tercih edilen çift maske kullanımı kişilerde mekanik akneyi tetikliyor.

Çift maske kullanımı nasıl olmalı sorusu son zamanlarda en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Özellikle vaka sayılarının artması ve mutasyonlu virüsün ülkemizde görülmesi bu tedbiri alanların sayısında yükselmeye neden oldu. Ancak çift maske kullanımı mekanik aknenin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ergenlik zamanında görülen sivilcelerin çift maske kullanımda yöne görülebilmektedir. Bunun yanında tek maske kullanımında da aynı sorun olabilmektedir. Ancak çift maske kullanımda daha fazla ortaya çıkmaktadır. 

Vaka Sayıları Çift Maske Kullanımını Arttırdı
Son zamanlarda artan vaka sayılarının yanında ülkemizde kademeli olarak kaldırılan yasaklardan sonra çift maske kullanımı büyük artış gösterdi. Ancak özellikle kapalı alanlarda kullanımı sivilcelere yol açmaktadır. Uzmanlar uzun süreli kapalı kalan cildin mekanik akne ile tepki verdiğini söylerken, bunun en temel nedenleri arasında sürtünme ve ısının etkili olduğunu söylemektedirler.
Cildin gün boyu kapalı kalması gözeneklerin ve yağ bezi kanallarının kapanmasına neden olmaktadır. Ancak bu durumu ortadan kaldırmak için maske kullanımından sonra yapılacak bulunmaktadır. Bu işlemler yapılmaz ise sebum yani yağ bezlerinden gelen salgı temizlenmez ise iltihaplı sivilce ortaya çıkabilmekte ve maske kullanımı mekanik akneye sebep olmaktadır.

Mekanik Akne Nasıl Engellenir?
Mekanik akne nasıl engellenir sorusu maske kullanımından dolayı bu sorunu yaşayanlar ve diğer tüm bu durumu yaşayanlar tarafından merak edilen konulardan biri olmaktadır. Ancak uzmanlar klasik akne ile mekanik akne tedavileri arasında fark olduğunu ve mekanik akne tedavisinin daha zor olduğunu belirtmektedir. 

Klasik akne tedavisinde uygulanan krem ve temizleyiciler genel olarak cildi kurutmaktadır. Ciltte oluşan kuruluk mekanik akneye sebep olan durumlardan biri olmaktadır. Bu nedenle cildi nemli tutacak bir temizleyici ile temizlemek en doğrusu olacaktır. Bunun yanından ise maskeler pamuklu ve yıkanabilir olursa daha iyi olmaktadır. 

Bunların yanında gün içerisinde maskenin değişmesi de diğer bir önemli konudur. Bu tedbirlerin yanında maske kullanımına bağlı cilt rahatsızlıkları için yapılabilecekler şunlardır.
•    Cilt kuruluğu için beslenmeye ve sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.
•    Cildin temiz ve nemli tutulması gerekmektedir
•    Bol miktarda omega-3 içeren besinler yenilmelidir.
Ancak tüm bunlara rağmen şikayetler artarsa mutlaka bir uzmana görünmek gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi cilt problemlerine neden olabilir. Bu nedenle başta çift maske kullanımda ve daha sonrasında cildin nemli ve temiz tutulmasında dikkatli olmak gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT