Çilek festivali pandemiden sonra kapılarını açtı

Çilek festivali pandemiden sonra kapılarını açtı

Sivaslı Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Çilek Festivali yapılan açılışla 34.kez kapılarını açtı. Festivalin açılış törenine çok sayıda vekilin yanı sıra yöre halkı katıldı. Çilek Festivali 3-4 ve 5 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Sivaslı Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Çilek Festivali 2 yıllık pandemi sürecinin ardından dün yapılan açılışla resmen başladı. Sivaslı’daki ormanlık alanda düzenlenen festivalin açılışına Sivaslı Belediye Başkanı Hürriyet Şafak, TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba ile çok sayıda isim katıldı. 

basliksiz-2.jpg

“HALKIMIZ BİR ARAYA GELMEYİ ÖZLEMİŞ”

 Festivalin açılış konuşmasını gerçekleştiren Sivaslı Belediye Başkanı Hürriyet Şafak katılımcılara teşekkürlerini iletti. Şafak, “2 yıldır pandemiden dolayı yapamıyorduk bu sene 34. Düzenlediğimiz fesitvalimiz bugün itibariyle başladı. Mutluyuz, insanlarımız mutlu zaten özlem vardı iki yıldan berri yapamıyorduk. Halkımız bunu özlemişler, bir araya gelmeyi özlemiş.” dedi.

basliksiz-1.jpg

“ÇİFTÇİ DİRENEREK ÜRETİYOR VE ÜRETTİĞİ DE ÇOK LEZZETLİ”

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel ise yaptığı açıklamada Sivaslı’da çok lezzetli çileklerin olduğunu söyledi. Sertel; “ 34 yıldır üretim var ama üretimin daha fazla olması için çabalar da var üretenlerin kazanacağı bir Türkiye istiyoruz. Üretilen ürünlerin çiftçiyi geçindirebileceği, onlara, çoluk çocuğuna geleceğini sağlayabileceği geliri sağlaması çok önemli eğer öyle olursa daha güzel üretim olur daha zevkli üretim olur. Çiftçilik meşakkatli bir iş her türlü riski var buna rağmen köylümüz direnerek üretiyor ve ürettiği de çok lezzetli.” dedi. 

basliksiz-3.jpg

“VATANDAŞLAR ÇİLEĞİN BAŞKENTİ DİYOR”

TBMM Başkanvekili Haydar Akar ise daha önce 33 defa düzenlenmiş olmasına rağmen bu festivale ilk defa katıldığını söyledi. Akar, “Çileğin aromasına ve lezzetine bakıldığında bu festivalin aslında Türkiye çapında bir festival olması gerektiğini düşünüyorum. Gayet de güzel üreticiler var çaba sarf etmişler geliştirilebilir, marka haline getirilebilir zaten Sivaslı’daki vatandaşlar çileğin başkenti diyorlar o zaman bütün Türkiye duymalı.”ifadelerini kullandı.

basliksiz-4-003.jpg

“ÇİLEK BAYRAMI’NDAYIZ”

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise yaptığı açıklamada daha önce 3 defa katıldığını söyledi. Karaca, “Aromasıyla, tadıyla ve özellikle de doğal yetişmesiyle herhangi bir yan ya da vatandaşları kaygıya düşürecek herhangi bir ilaçlama olmadan tamamen organik yetiştirilen bir çilek. Biz hem bu çileğin Sivaslı’nın tanıtımında büyük bir katkısı var. Belediye başkanımızın başarılı çalışmalarına ve Sivaslı’nın tanıtımı, çileğin tanıtımı için katkı vermek için buraya geldik bugün bir teyze dedi ki çilek bayramı gerçekten Sivaslı’nın 34. Çilek Bayramı’ndayız.” Diye konuştu.

 

“EGE'DE EN KIDEMLİ ÇİLEK FESTİVALİ”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise yaptığı açıklamada; “ 8 ilden oluşan Ege Bölgesi’nin tüm ilçeler dahil en eski, en kıdemli çilek festivali. Onun için bu kadar kültürü geniş, bu kadar miladı geniş olan bu çilek festivalini açmanın onuru ve gururu içerisindeyim. Kendi ilçem olan Sivaslı’dayız Sivaslı vatandaşlarımızın üç günlük çilek festivali boyunca ilk önce üreticilerimizin kendi üreteceği ürünleri satmak, kendi ürünlerini teşhir etme ve de ekonomik anlamda da hem kendilerine hem de ilçeye ekonomik katkıları olacaktır.” Dedi. 

“BELEDİYELERİMİZ HER ŞEYE RAĞMEN ÇALIŞIYOR”

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba ise Sivaslı Belediyesi’nin parti ayrımı yapmaksızın çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Karaoba, “Halkın içinde olan, herkesin kapısını çalan, hizmetine devam eden bir belediye başkanımız var. Sivaslı Uşak’taki tek belediyemiz ama Türkiye genelinde belediyelerimizin yaptıkları ortada. Hükümet bunu içine sindiremiyor, elinden geleni yapıyor ama belediyelerimiz her şeye rağmen çalışıyor.”dedi. 

 

HABERE YORUM KAT