Çocuklarda Görülen Miyoptaki Artış İçin Önemli Tavsiyeler

Çocuklarda Görülen Miyoptaki Artış İçin Önemli Tavsiyeler

Son günlerde çocukta miyop belirtileri veya çocukta miyop teşhisi gibi konular sıkça araştırılmaya başlandı.

Çocuğum neden miyop oldu? Gibi bir soru ile karşı karşıyaysanız bunun nedeni gece gündüz telefon veya tabletlerdeki ışığa fazla maruz kalmalarından olabilir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle bugün akıllı telefon kullanımı çok küçük yaşlara kadar geriledi. Akıllı telefonların bir türü olan tabletlerde bugün çoğumuzun kullandığı teknolojik araçlardan birisidir. Ayrıca masa üstü veya diz üstü olsun bilgisayar kullanımı da bugün boyutları aşmış durumda. Tüm bu teknolojik araçların sürekli kendini geliştirmesi de çocuklarımız için ayrı bir şekilde ele alınacak konulardan birisidir. 

Çocuklarda Oluşan Miyopun Temel Nedeni?
Tüm bu teknolojik araçların gelişmesi ve kullanım kolaylığının artmasından dolayı bugün bizler olalım çocuklarımız olsun birçok sağlık sorunu doğmuştur. Bunlarında başında göz problemleri gelir. Bugün üç kişiden ikisi miyop olarak nitelendirilir. Ve teknolojideki bu gelişim hızı nispetinde bu hastalık her geçen gün daha da artmıştır. Uzmanlar çocukların ders kitaplarından, teknolojik araçlardan veya televizyondan kaldırarak her gün açık havada gezmedikleri sürece gözlerindeki miyop oranı artma riskini arttırdığını söylemektedir. Ayrıca uzmanlar erken yaşta göz problemleriyle yüzleşmek zorunda kalan çocukların ileriki yaşlarda bu problemden kaynaklı olarak hiç istemeyeceği göz problemleriyle yüzleşmek zorunda olduklarını da belirtmiştir. Bu nedenle ileriki tarihlerde görme engelli sayısında bir artış olacağıyla da yüzleşmekteyiz.

Miyop Sebepleri
Miyopluğun gelişimindeki en önemli faktörlerin teknolojik araçlar olduğu söylense de araştırmalara göre miyopluğun artışındaki en önemli faktör eğitim ve buna bağlı olarak yakın çalışmadır. Uluslararası Miyop Enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya göre yakın çalışmayla geçen her ilave diyoptri saatin miyop olma riskini yüzde iki arttırdığını söylemektedir Bir diyoptri saati görsel aktivitelerin süresi ile görme mesafesini birleştirir. Miyopluğu açıkça ifade edecek olursak göz yuvarının çok büyümesi ve ışığın yanlış kırılmasına bağlı olarak görüntülerin retina üzerinde değil önünde odaklanmasından ve bulanık görmesinden kaynaklanır.

Uzmanlar 2050 yılına kadar insanların yüzde ellisinin miyop olacağını öngörmektedir. Bugün Dünya’da Tayland, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Çin ve Japonya gibi ülkelerde bu oran yüzde seksen veya doksan beş gibi oranlarda seyretmektedir. Bu artışı kontrol edebilmek adına İngiliz Kontak Lens Birliği Derneği başkanı Chris Kerr bu gibi sorunları olanlara “Genelde açık havada zaman geçirmek iyi bir tavsiyedir.” Önerisini sunuyor. Çocuğunuzun gözleri geleceğinizdir. Bu nedenle miyop rahatsızlığı olmaması için gözlerini zararlı ışınlardan korumasını sağlayın.

HABERE YORUM KAT