CVV Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

CVV Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Günlük yaşamda adı sıklıkla duyulan CVV kodu özellikle internet üzerinden gerçekleşen kartlı alışverişlerde kullanılmaktadır.

Pek çok kişi tarafından merak edilen CVV kodu kredi ve banka kartı kullanıcılarına güvenli şekilde alışveriş yapma olanağı sunan bir numaradır ve Card Validation Value kelimelerinin kısaltmalarından meydana gelir. Bu kod 1 Kasım 2001 tarihinden itibaren VİSA kart tarafından zorunlu olarak çıkarılmıştır. Kodun kartlarda bulunması mecburi olup 3 haneden meydana gelmektedir. Tüm kartların arka kısmında yer alan CVV kodu alışverişler güvenlik kodu olarak ifade edilir. Bu kod ilgili alana yazılmadan güvenli alışverişin gerçekleşmesi mümkün değildir. Bazı kartlarda arkadaki numaranın son dört hanesi bu kod olarak kabul edilmektedir. Her kullanıcıya özel CVV kodu verilmekte olup bu kod kredi kartının kendi şifresi ile karıştırılmamalıdır. 

CVV Kodu Nasıl Öğrenilir? 
Hem satıcılar hem de tüketiciler tarafından yoğun ilgi gören Cvv kodu bankalar tarafından gönderilen kartlarda yer alır. Bazı kartların yoğun kullanımı sonucunda bu kod belli bir süre sonra silinip okunmaz hale gelebilir. Bu durumda ilgili bankanın müşteri hizmetleri aranarak bilgi almak mümkündür. Kullanılan kartın iptal işlemi bu şekilde yapılacaktır. Eğer ilerleyen süreçte tekrar internet üzerinden alışveriş yapılacaksa ve bu koda ihtiyaç varsa yeni kart gönderim talebinde bulunulması gerekir. Çıkarılan yeni kartla birlikte Cvv kodu yenilenecektir. 

CVV Kodu Ne İşe Yarar?
Cvv kodunun faydaları oldukça geniştir. Mesafeli ve online alışverişler için olmazsa olmazlar arasında yer alan bu kod bazen Türk lirası yüklemelerinde işlem yapılırken de kullanılır. Kart sahibi ekstra güvenlik önlemi sağlayan bu numara mağazalardan yapılan alışverişlerde ya da ATM’den yapılan işlemlerde geçerli değildir. Online alışverişler için kullanılan bu güvenlik kodu ile ilgili bazı kişiler endişe içerisindedir. Özellikle pandemi döneminde internetten alışverişe talebin artmasıyla birlikte insanların yapmış oldukları alışverişleri daha güvenilir hale getirmek istemesi bu kodu daha da yayınlaştırmıştır. 3D security sistemi bulunan Cvv kodu sayesinde telefona onay mesajı gönderilmekte ve böylece alışverişin daha güvenli olması sağlanmaktadır. 
 

HABERE YORUM KAT