D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücut yapımızın sağlıklı ve dinç kalabilmesi için belli başlı vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu vitaminlerden birinin bile eksikliği istemediğimiz hastalıklar doğurabilir.

Sağlıklı bir insanın vücudunda A vitamini, D vitamini, B vitamini, F vitamini, C vitamini, K vitamini tam on bir adet vitamin bulunur. Bu vitaminlerden birisinin eksikliği çeşitli hastalıklar doğurabilir.

Vücut yapımız öyle bir sistemle çalışıyor ki vitaminleri vücudumuzun benzini olarak da düşünebiliriz. Çünkü vücudumuzu dengeleyen ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi korumaya yarayan unsur vitamindir. Bu nedenle vitaminin insanlar ve diğer canlılar için önemli bir yeri vardır.

Tüm bu minerallerden azar azar alabilen vücudumuz fazlasını alınca kusma, baş dönmesi vb. gibi etkiler de gösterebilir. Bu nedenle dengeli beslenmek vitamin alımı için çok önemlidir.

D Vitamini Eksikliği Yan Etkileri

Bunlarında dışında eksikliklerinde ise belli başlı yan etkiler gösterir. Bu yazımızda ele aldığımız D vitamini eksiliğinin belirtilerini açıklayacak olursak, öncelikle D vitamininin tanımından başlamalıyız. D vitamini vücut güneş ışığına maruz kaldığı sırada yağda çözünen dört vitaminden birisidir. Diğerleri A, E, ve K vitaminleridir. İki adet D vitamini formu vardır. Birisi D2 diğeri de D3 vitaminleridir. Daha çok güneşten ve besinlerden alınabilen D vitamini karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak daha etkili bir kimyasala dönüşmektedir. En güçlü rollerinden birisi başta da belirttiğim gibi bağışıklık sistemimizi güçlü tutmasıdır.

Genelde koyu tenlilerde, yaşlılarda, dengesiz beslenenlerde, balık ve süt tüketmeyenlerde, kapalı ortamlarda çalışanlarda, yüksek faktörlü koruyu güneş kremi kullananlarda, böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda D vitamini eksikliği görülmektedir. Eğer D vitamini eksikliği artarsa kişide kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma, kalp hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunları görülür.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

D vitamini eksikliğinde yorgunluk, yürümekte zorlanma, kuvvet kaybı, baş ağrısı, değişken ruh hali, uykusuzluk, göz altı morarması, aşırı terleme, kilo vermekte güçlük çekme, sürekli üşüme gibi sorunlar baş gösterir.

D Vitaminde Zengin Besinler

  • Yağ bakımında zengin balık çeşitleri
  • Süt ve süt ürünleri
  • Yumurta
  • Portakal suyu
  • Tavuk ciğeri
  • Yonca
  • Isırgan otu
  • Maydanoz

Gibi besinler D vitamini eksikliğini önleyen besinlerdendir.

HABERE YORUM KAT