Deksametazon Nedir?

Deksametazon Nedir?

Yapılan araştırmalara göre piyasada bulunan Deksametazon ilacının corona virüsü tedavisinde etkili olabileceğini gösterdi.

Corona virüsü nedeniyle ciddi solunum problemleri yaşayan hastalar Deksametazon ilacı kullanarak sağlığına kavuşmayı başardı. Dünya Sağlık Örgütü de Deksametazon ilacının hayat kurtardığını yazı. Peki, Deksametazon nedir? Deksametazon adında piyasada bulunan ilacın corona virüsü tedavisinde kullanılabileceğini ortaya çıktı. Bu yazımızda sizlere Deksametazon ilacı hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Deksametazon Hakkında
Deksametazon kortikosteroid ilaç türlerinden bir tanesidir. Bu ilaç romatizma, cilt problemleri, şiddetli alerji ve astım tedavisinde kullanılıyor. Farklı şekillerde vücuda alınan Deksametazonun etkileri kısa sürede görülmektedir. Bu ilacın uzun süreli kullanımı pamukçuk, morarma ya da kas zayıflığına sebebiyet verebilir. 1957 yılında bulunan ilacın maliyeti de son derece düşüktür. İlaç günümüzde dünyanın birçok bölgesinde satıştadır.

Deksametazon Ne İçin Kullanılır?
Deksametazon kullanıldığı zaman vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan iltihabı hafifletmektedir. Ayrıca Deksametazon ilacı;

Alerjik problemleri tedavi etmek ya da önlemek için,
Şiddetli iştah sorununu tedavi etmek için,
Cilt rahatsızlığı, astım ve diğer akciğer problemlerini tedavi etmek için,
Bulantı ve kusmayı tedavi etmek için,
Lösemi gibi çeşitli kanserlerin tedavisi için kullanılır.
Deksametazon Hangi Formlarda Hastalara Verilebilir?

Farklı yollarla vücuda enjekte edilebilir.
Hap formunda satılabilir.
Damara infüzyon yoluyla da verilebilir.
İçerisinde deksametazon bulunan göz damlaları, göz problemlerini tedavi etmede kullanılır.
Cilt sorunlarına karşı losyon olarak kullanılabilir.
Alınacak olan deksametazon miktarı sağlık sorunlarına göre değişiklik gösterebilir. İlacın dozajını ise doktorunuz belirleyecektir.

Yan Etkileri
Deksametazonun yan etkileri hakkında bilinmesi gereken noktalar bulunur.
Yan etkiler ilacı bıraktıktan sonra kaybolacaktır.
Yan etkiler her ilacı kullananda görülmez.
Yan etkileri en aza düşürmek için farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.
Deksametazon Nasıl Çalışır?

Kortikosteroid adrenal bezlerimiz tarafından üretilir. Bu madde vücut sistemlerinin çoğunun işleyişini de etkilemektedir. Ayrıca sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasına da yardımcı olur. Deksametazon kanser tedavisinde de farklı kullanım alanlarına sahiptir. İlaç enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin dolaşımını engeller. Böylece vücutta şişme problemleri sonlandırılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Deksametazon tedavisine başlamadan önce mutlaka doktorunuzdan destek alınız. Doktorunuz izin vermedikçe aspirin ya da aspirin içeren ürünler almamanız gerekir.

Deksametazon kullandığınız zaman doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir aşı yaptırmamanız tavsiye edilir.

Deksametazon kullanırken hamilelik planları yapmamanız gerekir.

İlacı kullanırken ilişki sırasında korunmanız önerilir. Tedaviden sonra güvenli bir şekilde hamile kalabilmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Günlük deksametazon haplarından destek alıyorsanız aniden bırakmanız durumunda ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir. Doktorunuz tarafından tavsiye almadıkça bu ilacı aniden kesmemeniz gerekir. Deksametazon dozunu da kafanıza göre belirlememeniz tavsiye edilir.

İlaç tedavisine başlamadan önce hamileyseniz ya da hamile olma ihtimaliniz bulunuyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir.

Deksametazın ilacını kullanırken emzirmemeniz tavsiye edilir.

HABERE YORUM KAT