Denver Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Denver Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Denver testi 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklarının gelişimlerini takip etmeye yarayan bir testtir. Bu test aracılığı ile gelişimsel riskler belirlenir ve erken önlem alınır.

Denver testi belirli aralıklarla yapılarak çocukların gelişimlerini takip etmeye yarıyor. Bu test 0-6 yaş çocuklara uygulanırken yaşına uygun becerileri değerlendirilir. Konu ile ilgili bazı sorular merak ediliyor. Örneğin; Denver testi nedir? ve nasıl yapılır? Denver testi ile ilgili bilinmesi gereken açıklamalar makalemizde yer alıyor.

Denver Testi Nedir?

Bu test 0-6 yaş arasında çocuğun belirli zaman dilimlerinde gelişimini kontrol etmeye yarar. Ayrıca gelişim ile ilgili risklerin belirlenmesinde büyük bir rolü vardır. Test sonucunda çocuğun gelişimsel bölgesinde herhangi bir gerilemeye rastlanır ise bir an önce gerileme görülen bölgenin tedavi altına alınması gerekir. Bu sayede ileriki yaşlarda oluşan risk ortadan kaldırılabilir.

Denver Testi Çocukların Yaşına Uygun Becerilerini Değerlendirmek İçin Uygulanıyor!

Denver testi sayesinde çocukların yaşına uygun becerileri değerlendirilir ve herhangi bir gelişimsel risk var ise önüne geçilmesi hedeflenir. Denver testi ile birlikte çocuğa 4 test uygulanır. Bu test sayesinde çocuğun herhangi bir problemi olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca Denver testi gelişme aşamasında olan 0-6 yaş arası çocuklara belirli aralıklarda uygulanmalıdır. Peki, bu testin amacı nedir?

  • Belirtisini göstermeyen gelişimsel sorunları tarama,
  • Gelişim ile ilgili bir sorunda geriliğin olması ile nesnel doğrulama,
  • Gelişimsel olarak risk barındıran durumların izlenmesi (ailede gelişimsel problemin olması, çoklu gebelik vs.) için kullanılması,
  • Gelişim tarama testi bir zekâ testi değildir. Kişisel, sosyal, dil, kaba motor ve ince motor ile ilgili 4 test uygulanarak toplam 134 maddeden oluşması,
  • İnsanlar ile iletişim kurarak ihtiyaçlarını karşılayabilme,
  • El ve göz koordinasyonu ile nesneleri kullanabilme,
  • Dili kullanma ve duyduğunu anlama,
  • Hareket yeteneği,

Yapılan Denver testi ile herhangi bir gelişim bölgesinde gecikme tespit edilir ise geç kalınmadan çözüm bulunur ve gecikmenin görüldüğü gelişim alanı için tedavi başlatılır. Aynı zamanda bu durum aile ile paylaşılır. Ailenin onay ile birlikte vakit kaybı olmadan gerileme görünen çocukta tedavi başlatılmalıdır.

HABERE YORUM KAT