Deprem Çantasını Nasıl Hazırlanmalı, Deprem Çantasında Neler Olmalı

Deprem Çantasını Nasıl Hazırlanmalı, Deprem Çantasında Neler Olmalı

Deprem olmasına karşın uzmanlar her evin kendine ait bir deprem çantası hazırlaması gerektiğini vurguluyor. Doğal afetlerde hayati bir öneme sahip olan deprem çantanızı evinizde hazır bulundurmalısınız.

Deprem çantası insan hayatı için büyük öneme sahiptir. Tüm yaşanabilir doğal afetlerde yaşamı bir nebze de olsa kolaylaştırmaya yarar. Peki, deprem çantası nasıl hazırlanır? ve içerisine neler koyulur? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Deprem İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Yaşanabilir afetler için hayatta kalmayı sağlayan deprem çantasına nelerin koyulacağı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Acil durumlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için zaman olmayacağı için Afet ve Acil Durum çantanızı önceden hazırlayarak kapı girişine yakın bir yere koymalısınız.

Yaşanan bir durumda görevliler aynı anda herkesin yardımına koşamayabiliyor. Yardım bekleyişi saatler ve günler sürebilir. Ancak bu süreçte kendi kendinizi ayakta kalmanız için deprem çantamızı önceden hazırlamanızda fayda var. Çantanızın içerisine en az 72 saat hayatta kalacak kadar su, gıda ve giyecek koymalısınız. Özellikle deprem şiddetli olabileceği şehirlerden biri olan İstanbul ve çevre illeri fay hattı bakımında tehlike arz eder. Bu durumda hazırda beklemek hayati değeriniz için önemlidir.

Toprak kayması ile yer kabuğunun çatlayarak depremin oluşmasına fay adı verilir. Deprem olduğu an insanların panik olması normal bir durumdur. Ancak böyle bir durumda deprem çantanızın hazırda olduğunu unutmadan erişebileceğiniz yerden alarak dışarı çıkmanızdır.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

  • Deprem sonrası dışarıda kalacağınızı göz önüne alarak yedek pil veya önceden doldurduğunuz powerbank gibi telefonlarınızı şarj edebileceğiniz ekipmanlarınız olmalıdır.
  • Minyatür veya mega boyutta çadır bulundurarak geceyi dışarıda geçirmemiş olursunuz.
  • Eğer kış mevsimdeyseniz battaniye veya pike gibi malzemeleri eksik etmemelisiniz.
  • Mevsime uygun ev içinde bulunan bireylere ait yedek kıyafetler koymalısınız. Ayrıca hava koşulları göz önüne alınarak şemsiye veya yağmurluk bulundurulmalıdır.
  • Deprem çantası içerine bolca su konulmalıdır. Her aile bireyi düşünülerek ihtiyaçlar fazlasıyla konulmalıdır.
  • Yiyecek olarak konserve türü gıdalar koyulabilir. Bisküvi, meyve suyu, tahin, pekmez, kuru meyveler ve çubuk kraker konulmalıdır.
  • Eğer düzenli ilaç kullanan biriyseniz birer kutu deprem çantasında durmalıdır.
  • Çakmak, fener, düdük, tuvalet kâğıdı ve ıslak mendil gibi temel ihtiyaçlar eksiksiz konulmalıdır.

HABERE YORUM KAT