Dijital Silah mı? Yoksa Geleceğin Teknolojisi mi?

Dijital Silah mı? Yoksa Geleceğin Teknolojisi mi?

Son günlerde dilden dile dolaşan ve “ölülerin yüzünü canlandıran” uygulama olarak bilinen deepfake teknolojisi tabanlı MyHeritage Deep Nostalgia “bu kadarına da pes” dedirtiyor

Özellikle sosyal medyada sıkça duymaya başladığımız ve birçok kişinin hem merak ve şaşkınlık hem de korku ve dehşetle karşıladığı MyHeritage soyağacı sitesinin geliştirdiği ve deepfake teknolojisine sahip Deep Nostalgia uygulaması oldukça dikkat çekici özelliklere sahip. Uygulamayı indirenlerde oldukça duygu dolu etkilere neden olan uygulamanın korkutan bir etkisi olduğu da söylenmekte. 

Resimleri Sanal Videolara Dönüştürüyor
İsrail menşei teknoloji ve soyağacı sitesi olan MyHeritage tarafından geliştirilen Deep Nostalgia uygulaması hem benzersiz oluşu hem de üstün yapay zeka teknolojisinin sanal gerçekliği ile insanın zeka sınırlarını ne kadar aştığını gözler önüne seriyor. Sosyal medyada ve elektronik gelişim alanlarında sınır tanımayan ve hemen her gün yeni bir uygulamanın piyasaya sürüldüğü sanal dünyada insanların ölmüş yakınlarının canlı gibi tek bir fotoğrafla yeniden hareket ederken görmesi gerçekten hem yeni hem de tüyler ürpertici. Söz konusu uygulama tek bir fotoğraf karesini canlandıran bir videoya dönüşüyor ve işte tam o an sanki hayaletle karşılaşmış hissine kapılıyorsunuz. Gerçekçi ve etkileyici bir video haline gelen tek kare fotoğraf yeniden anlam buluyor ve sanki yeniden değer kazanıyor. 

Geleceğin Teknolojilerine Karşı Duyulan Hayranlık
Günümüzde teknolojik devinimin hız kazandığı ve ilerlemeye devam ettiği bu günlerde yeni ortaya çıkmaya başlayan bu tarz uygulamalar akıllarda farklı sorulara ve farklı yorumlara neden oluyor. Z kuşağı diye tabir edilen genç kuşağın içinde büyüdüğü internet çağında daha ileri yaştaki insanların endişe ve hayranlıkla seyrettiği ve takip ettiği bu uygulamalar gençler tarafından normal karşılanıyor ve şaşkınlıkların yerine daha çok kabul edici ve hayranlık duyulan birer hedefe dönüşüyor.

Teknoloji kullanımının ileri derecede yaygınlaşması günümüz genç kuşağın aksine orta yaş ve ileri yaştaki insanlarda soru işaretleriyle karşılanıyor. Özellikle ülkemizde durum çok daha farklı konularda yorumlanmakta. Özellikle ölülerin karelerinin hareket etmesi bazı kesimlerce tamamen ahlak dışı olarak da görülebilmekte. 

Uygulama Hakkında
Uygulama şimdilik sadece IOS işlemcilerde ve Apple Store mağazalarında yayımlanmakta. Android için henüz bir sürüm yapılmış değildir. Uygulama hakkında yorumlara bakmadan indirmemenizi tavsiye ederiz.

HABERE YORUM KAT