Dış Cephe Isı Yalıtımı Mantolama Nedir?

Dış Cephe Isı Yalıtımı Mantolama Nedir?

Dış cephe ısı yalıtımı (mantolama), bir yapının yıl boyunca enerji tasarrufu sağlamasına yardımcı olur. Böylece yakıt sarfiyatından ekonomi sağlar.

Yalıtım sadece kış şartlarında gerekli değildir. Yaz günlerinde dışarıdaki sıcağın içeriye girmesini de engeller ve azaltır. Böylece kışın daha az doğalgaz, kömür vb. gibi yakıtların kullanımını azaltırken, yazın da klima için gerekli olan elektrik sarfiyatını en aza indirir. 

Mantolama kelimesi mantodan gelmektedir. Özellikle kışın giydiğimiz mantolar, bizim kendi ısımızı korumamızı sağlar. Böylece insanların da daha az enerji kullanmasının önüne geçer.

Dış cephe ısı yalıtımı ( mantolama) yapılan binalar, dışarıdaki soğuktan daha az etkilenirler. Rutubet gibi olumsuz koşulların oluşmasına engel olur. İçinde bulunduğumuz yapıya ait ortamı yazın serin, kışın sıcak tutar. Çatı, pencere,kapı, duvar vasıtasıyla dışarıya kaçan ısıya engel olarak enerji yalıtımı sağlarlar.

Neredeyse %45 e yakın tasarruf sağlayarak, yapılan yalıtım masrafını da yaklaşık 3 yılda amorti ederek tasarruf sağlar. Küf ve rutubetten koruduğu için bunlara yapılacak masraflar da artık cebinize kalacaktır. Ayrıca bina içindeki su borularında bulunan suyun sıcaklığı da artacağından; şofben, kombi, kettle gibi aletlerde ısıtılacak suyun sıcaklığı çabucak istenilen seviyelere ulaşır. 

Dış cephe ısı yalıtımı ( mantolama) malzemeleri nelerdir?
Isı değişimine direnç gösteren malzemelere, ısı yalıtımı malzemesi denir. Bu malzemeler kullanım yerlerine göre farklılık gösterirler.
Kapı, pencere gibi hareketli yerlerde; Solar Low-e ve Low-e kaplamalı camlardır.

sisecam.gif

Çatı temel ve duvarlarda; Beyaz EPS, Karbonlu EPS, Poliüretan levhalar,XPS, Camyünü, Taşyünü
Tesisat elemanları ve havalandırmalarda; Poliüretan köpük, Elastomerik Kauçuk köpüğü, Camyünü, Taşyünü vb. malzemeler kullanılır.
Dış cephe ısı yalıtımı (mantolama) faydaları nelerdir?
- Yazın soğutma maliyetleri düşer.
- Kışın ısıtma maliyetleri düşer.
- Elektrik ve doğalgaz gibi gibi ürünlerde tüketim azalacağı için, çevre kirliliği ve küresel ısınma etkileri azalır.
- Yapılarda terleme, küflenme, mantar, siyah leke oluşumunu engeller.
-  Yapının inşasında kullanılan demirlerin oksitlenmesini (paslanmasını) engeller ve yıllarca yapının ayakta sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlar.
- Yapının içerisindeki odaların ve bölümlerin yakın sıcaklıklarda kalmasını sağlar. Yaşam konforunu arttırır.

Bir binada Dış cephe ısı yalıtımı (mantolama) yapılması için hangi adımlar izlenir?
Dış cephe ısı yalıtımı ( mantolama) yapılması için toplantıda karar alınması şarttır. Bu karar oy birliği ile değil, oy çokluğu ile alınır. Çoğunluk yapılmasını kararlaştırırsa, karar onaylanarak kabul edilmiş olur.
1- Yönetim Kurulu toplantı yapar
2- Yapılan toplantıda alınan ısı yalıtımı (mantolama) kararı, karar defterine yazılır.
3-İhale ile yapılacaksa ihale dosyası hazırlanır.
4-Teklifler alınır.
5-Alınan teklifler değerlendirilir ve yüklenici firma seçilir.
6-Firma ile sözleşme yapılır.
7-Belediye tadilat-iskele ruhsatı için belediyeye yalıtım projesi sunulur.
8-Tadilat-iskele ruhsatı alınır.
9-Yüklenici firma çalışmalara başlar.
10-İş teslim edilir.

Dış cephe ısı yalıtımı ( mantolama) zorunlu mu?
1 Ocak 2011 tarihinde 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna bazı binaların Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması gerekmektedir. 50 metrekare ve üstü inşaat alanına sahip olan yapılara kanunen zorunlu hale getirilmiştir.

HABERE YORUM KAT