Diz Ve Eklemlerdeki Çıtırtı Ne Anlama Gelir?

Diz Ve Eklemlerdeki Çıtırtı Ne Anlama Gelir?

Diz ve eklemlerde çıtırtı pek çok kişinin günlük yaşamda belli bir dönemde ya da sürekli yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır.

Diz ve eklemlerde çıtırtı sesi bu durumu yaşayanlar tarafından rahatsız edici bulunmakta olup bunun sebebi sıklıkla merak edilmektedir. Genellikle bir korkuya yol açan bu ses çoğu kez endişe duyulacak bir soruna sebep olmamaktadır. Fakat ihmal edilmemesinde ve önlem alınmasında yarar vardır. 

Günlük yaşamda insanlar yoğun bir şekilde hareket eder ve bu hareketten en fazla etkilenen bölge eklemlerdir. Oturup kalkarken dahi vücutta başta eklemler olmak üzere birçok yer oynamaktadır. Diz, kalça, omuz ve ayak bileği eklemleri en hareketli bölgeler olarak bilinmektedir. Bu nedenle çıtırtı sesi çoğunlukla bu bölgelerden gelmektedir. 

Diz Ve Eklemlerdeki Çıtırtı Sesi Neden Olur?
Diz ve eklemlerdeki çıtırtı sesinin sebebi
uyluk kaslarının güçsüz kalması ile alakalı olabilir. Yeteri kadar dizin üzerine basılmaması ve kemiğin yuvasına girip çıkmasının sonunda bu ses ortaya çıkmaktadır. Özellikle dik pozisyonda durulduğunda uyluk kası sayesinde diz kemiğin yuvasında durabilir. Eğer bu uyluk kası bunu yapacak kadar güce sahip değilse yuvaya giremez ve çıtırtı sesinin çıkmasına yol açar. Hareketle birlikte ortaya çıkan ses doğru olmayan bir hareket yapılması sonucunda diz eklemlerinin zorlandığı manasına gelmektedir. Bu sesle birlikte ağrı da görülüyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Bunun altında yatan farklı bir sebep olabilir.


Diz Ve Eklemlerdeki Çıtırtı Kimlerde Görülür?
Diz ve eklemlerde çıtırtı görülen kişile
r aşırı ağır işlerde çalışanlar, su tüketimi az olanlar, şeker hastaları, kadınlarda doğumla alakalı problemler, kireçlenme başta olmak üzere eklem ve kas rahatsızlığı yaşayanlar, kalsiyum eksikliği olanlar bu ses için risk altındadır. Bunların yanı sıra aşırı kilolu olup spor yapmayanlar ve ileri yaşta olanlar da diz ve eklem bölgesinden ses gelme problemi yaşayan kişiler olarak ifade edilmektedir. Bu sesi önlemek için sebebi iyi analiz edilmeli ve ona bağlı olarak bitkisel ya da tıbbi en uygun tedavi şekli uygulanmalıdır. 

HABERE YORUM KAT