Dizel Araçlarla Benzinli Araçların Farkı Nedir?

Dizel Araçlarla Benzinli Araçların Farkı Nedir?

Dizel araçlarla benzinli araçların farklı yeni araç almayı düşünen pek çok kişinin aklını kurcalayan sorular arasında yer almaktadır.

Yeni araç alacaklar ya da elindeki mevcut aracı değiştirmek isteyenler açısından dizel araçlarla benzinli araçların farkı büyük öneme sahiptir. Özellikle hangisinin daha iyi olduğu alıcılar tarafından merak edilmektedir. Eğer yakıt harcama yönünden kıyaslama yapılacaksa dizel araçların benzinli araçlara göre daha az yaktığı ifade edilir. Bu durum birçok kişinin dizel araç almasına sebep olmaktadır. Günlük yaşamda çok fazla araba ile yol yapmayan kişiler için benzin kullanımı da aşırı derecede fark etmeyecektir. Bu nedenle ortalama kilometre hesabı yapmakta yarar vardır.

 Dizel Araçlar Mı Daha İyi Benzinli Araçlar Mı?

Dizel araçlar mı daha iyi benzinli araçlar mı diye bakıldığında genellikle birçok kişi maliyet kıyaslaması yapmaktadır. Satış fiyatları incelendiğinde dizel araçların daha yüksek fiyatlarla satışa sunulduğu görülecektir. Bu iki araç türünün çalışması tamamen birbirinden farklı olup alım aşamasında bütçeye göre karar vermekte yarar vardır. Dizel arabalar sıkıştırma ve püskürtme ile çalışırken benzinli araçların çalışması bobinin ateşlenmesi ile olmaktadır. Bu çok da belirleyici rol oynamayacağından seçim aşamasında fiyata ve yol uzunluğuna göre karar verilebilir. Eğer çok fazla kilometre yapan kişi bu iki araç türü arasında kararsız kalıyorsa dizel araç satın alması her zaman daha mantıklı bir karar olacaktır.

Dizel Ve Benzinli Araç Kıyaslaması

Dizel ve benzinli araç kıyaslaması yapıldığında aralarında birçok fark olduğu görülecektir. İki araç türünün de çalışması birbirinden farklı olup dizel araçlar çalışma evresinde biraz daha fazla ses çıkarırlar. Benzinli araçlar ise daha sessiz olup hava ve yakıt ile çalışmaktadır. Masraf olarak kıyaslandığında dizel arabalar daha az masraflı olmasıyla bilinir. Eğer bu araçlarda herhangi bir arıza meydana gelirse çözümü için daha azla bütçe ayırmak gerekebilir. Genellikle benzinli arabaların malzemeleri daha uygun fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Hızlanma olarak kıyaslandığında ise benzinli arabalar dizel arabalara göre daha kısa süre içerisinde daha yüksek hıza çıkmaktadır.

HABERE YORUM KAT