E Devlet Şifresi İnternetten Alınıyor Mu?

E Devlet Şifresi İnternetten Alınıyor Mu?

Kullanımı giderek daha yaygın hale gelen e devlet şifresi günümüzde pek çok platforma erişim amacıyla kullanılmaktadır.

Kamu hizmetlerinin tek bir platform üzerinden yapılmasını sağlayan e devlet uygulamaları geniş hizmet içeriğine sahiptir. Bunları kullanabilmek için tek yapılması gereken şifre ile sisteme girmektir. Girişte TC kimlik numarası ve bu şifre kullanılmaktadır.

Kullanılmaya başlandığı günden bu yana e devlet şifresi üzerinde TC kimlik numarası yazılı olan fotoğraflı kimlikle birlikte yurt içinde bulunan ptt merkezlerinden alınabilir. Burada nüfus cüzdanına alternatif olarak evlilik cüzdanı, ehliyet ve pasaport, mavi kart, avukat kimlik kartı, savcı ve hakim kimlik kartları, ikamet tezkeresi, süresi dolmamış ve geçerli olan çalışma izin kartı gibi belgeler de ibraz edilebilir. 

İnternetten E Devlet Şifresi Almak Mümkün Mü?
E devlet platformu üzerinden birçok hizmete erişim mümkün olup bunlar yüksek güvenlik önlemini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle e devlet şifresi için ptt merkezine başvuru gerekli olup bu başvurular şahsen ve kimlik ibraz edilerek yapılmalıdır. Eğer buradan alına şifreler unutulursa sisteme giriş ekranında yer alan “şifremi unuttum” sekmesi kullanılabilir. Buradan belirlenecek olan yeni şifrenin sms ya da e posta ile gönderimi mümkün değildir. İlgili şifre kişinin cep telefonu numarasına iletilmektedir. Burada kişiye şifre değil doğrulama kodu gönderilmekte ve şifre sonraki aşamada belirlenmektedir. 

E Devlet Şifresi Almak 
E devlet şifresi alma işlemleri ilk aşamada ptt üzerinden yapılmakta olup buradan verilen şifre daha sonra değiştirilerek kişisel hale getirilir. Bu şifre belirlenirken en az sekiz karakterden oluşmalı, tamamen harf ya da rakam kullanılmamalı, eğer şifremi unuttum yapıldıysa son kullanılan üç şifreden farklı bir şifre belirlenmeli ve yazılan şifre doğum yılı ya da TC kimlik numarasının son haneleri gibi bilgileri içermemelidir. Eğer kullanıcılar belirledikleri şifreyi üç kere yanlış girerlerse o şifrenin kullanımı sona erecek ve kişi yeni şifre belirlemek zorunda kalacaktır. Şifrenin yenilenebilmesi için kullanıcının sistemde e posta ve cep telefonu bilgilerinin yer alıyor olması gerekir. 

HABERE YORUM KAT