E Haciz Nedir? E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır

E Haciz Nedir? E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır

e-Haciz devlete olan bir borcun ödenmemesi durumunda banka hesaplarınızda yer alan mal varlıklarınıza elektronik ortam üzerinden el konulmasıdır.

Normal haciz uygulamasında olduğu gibi e-haciz durumunda da borcun tamamının ödenmesi gerekir. Süreç online olarak yönetilse de borcun durumuna göre araç ya da evdeki eşyalara da haciz işlemi yapılabilir.

e-Haciz Hangi Mal Varlıklarına Gelir?

e-Haciz genel olarak banka hesaplarına el koyulması anlamına gelir. Özellikle vergi borçlarının ödenmemesi durumunda fiziksel mal varlıklarına da el konulabiliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman e-haciz sistemi geniş bir alanı kapsayabiliyor.

e-Haciz Süreci Nasıl Yürütülür?

e-Haciz sisteminin kanunen yürütülebilmesi için ilk olarak resmi bir tebliğ gönderilmesi gerekir.  Tebligatın iletilmesinin ardından, 7 gün içerisinde ödeme gerçekleşmemesi durumunda işlem başlatılır. Borçlunun bilgilerini alan birim elektronik ortama girişleri yaparak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarır. Banka Genel Müdürlükleri, beyan edilen belge üzerinden haciz işlemine başlanır.

Ev Üzerinde e-Haciz Yapılır mı?

e-Haciz her mal varlığı üzerine uygulanabilir. İlk olarak banka üzerinde yer alan hesaplara el konulur.  Borçlu olan kişinin üzerinde bir ev ya da farklı bir gayrimenkul bulunuyorsa borç bitene kadar haciz işlemine devam edilir.

e-Hacizde Haciz Memuru Gelir mi?

Haciz dendiğinde akla mutlaka haciz memurları gelmektedir Her ne kadar internet üzerinden yönetilse de memurlar ile karşılaşabilirsiniz. Borcu olan kişi ile hiçbir şekilde iletişim kurulamıyorsa memur kişinin ikamet ettiği yeri ziyaret eder.

Hangi Eşyalar İçin e-Haciz İşlemi Uygulanabilir?

Eski dönemlerde memurlar evde ya da iş yerinde bulunan tüm mallara el koyabiliyordu. Yeni kanunla beraber bu durum ortadan kaldırıldı.

Borcun değeri fark etmeden evde temel yaşam araçları arasında yer alan eşyalara dokunulmaz. Aynı eşyadan iki tane bulunması durumunda lüks statüsüne girdiği için haciz işlemi uygulanabilir. Bununla beraber kişisel eşyalar bile olsa değerli parçalar memurlar tarafından haciz işlemine alınabilir. Özetlemek gerekirse, e-haciz gibi online süreçte olarak görülse bile son aşamada evinize ya da iş yerinize gelen bir memurla karşılaşma ihtimalini yaşayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT