E Nabız Nedir, Nasıl Kullanılır?

E Nabız Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bir uygulama olan e nabız sağlıkla ilgili işlemlerin kesintisiz bir şekilde takip edilebilmesini sağlar.

Kişiye ait tedavi, tetkik ve muayene bilgilerini içeren e nabız sayesinde pek çok işlemin detaylarına kolayca ulaşılabilir. Özellikle son dönemlerde koronavirüs tahlilleri ve sonuçları ile ilgili yaygın şekilde kullanılan bu uygulama “kişisel sağlık sistemi” olarak da ifade edilir. Kullanıcısına hız ve erişim avantajı sağlayan e nabız sayesinde hastanede nasıl işlemler yapıldığı, yeni ve geçmiş tahlillerin sonuçları, tıbbi özgeçmiş, kişiye özel olarak üretilen sağlık bilgilerinin yönetimi gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Önceden öğrenmesi uzun zaman alan bu bilgiler uygulama ile bir tıkla erişilebilir hale gelmiştir.

E Nabız’a Nasıl Giriş Yapılır?

E nabız sistemine giriş yapabilmek iççin birden fazla yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem olarak sisteme yapılan kayıtla giriş mümkün olabilir. Bu şekilde TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile giriş yapılabilir. Sisteme ilk kez kayıt yaptıracak olan kişiler e devlet platformu aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilirler. E devlet şifresi kullanılarak platforma girilir ve e nabız hizmet sayfası açılır. Daha sonra profil ayarları kısmından şifre oluşturulur. Sisteme giriş için gerekli olan şifre kişinin aile hekimi tarafından da verilmektedir. Bu şifre ve TC kimlik numarası ile birkaç saniye içerisinde sisteme erişim sağlanabilir. E nabız platformu açıldığında kullanıcıların karşısına e devlet üzerinden giriş ve e imza ile giriş olmak üzere iki farklı seçenek çıkmaktadır.

E Nabız Nasıl Kullanılır?

E nabız kullanımı oldukça basittir. Şifre ve TC ile sisteme giriş yapıldıktan sonra sol kısımda yer alan menü sekmesinden yapılacak işlem seçilebilir. Bu kısımda reçeteler, ziyaretler, raporlar, tahliller, hastalıklar, alerjiler, radyolojik görüntüler, acil durum notları, aşı takvimi, ilaçlar, randevular, covid 19 test sonuçları gibi bilgiler yer almaktadır. Bunlara ek olarak kullanıcılar yaş, kilo, boy, vücut hitle endeksi, aile hekimi, kalp krizi riski gibi bilgilere de bu platformdan ulaşabilir. Son dönemlerde özellikle Covid 19 test sonuçları için platform yoğun şekilde kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT