Emekli ve Memur Maaşlarına Yapılacak Zam Ne Kadar Oldu?

Emekli ve Memur Maaşlarına Yapılacak Zam Ne Kadar Oldu?

2021 senesinin yaklaşması ile beraber emekli ve memur maaşlarına yapılacak olan zam miktarı vatandaşlar tarafından çok merak ediliyor..

Yapılan ankete göre ve enflasyon durumuna göre Ocak ayında emekli ve memur maaşlarına gelecek olan zam miktarı belli oldu. Zam miktarı her sene olduğu gibi bu senede enflasyon oranına göre verilecek. Merkez Bankası ise geçtiğimiz günlerde bir anket düzenledi ve enflasyon oranına göre düzenlediği bu ankette maaşlara 5,68 oranında zam geleceği tahmin edildi.

2021 SSK Bağ-kur Ve Emekli Maaşı Zammı

SSK bağ-kur ve emekli olan kişilere aralık ayının son zamanlarında zam yapılmaktadır ve bu kişiler ilk zamlı maaşını Ocak ayında almaktadır. Peki, 2021 senesi içim ne kadar zam yapılacak?  Şu an için memur olup emekli olan kişilere yapılacak olan zam miktarı yüzde üç olarak görülmektedir. Fakat enflasyon farkı ile hesaplandığında bu oran daha artacaktır. Enflasyona bakıldığında 2020 senesi için 6 aylık bölümde enflasyon oranı yüzde 4'ü aşar ise bu durum zamların daha fazla olmasına sebep olacak. Merkez Bankası'nın yaptığı ankette ise enflasyon oranının yüzde 6'yı aşacağı görünmektedir. Bu sebeple de ocak ayında yapılacak olan zammın en az %5 oranında yükseleceği tahmini yapılmaktadır

Enflasyon Oranı %3, 25 olursa

Enflasyon oranı yapılan tahminlere göre % de 4 ün üzerine çıkacağı benziyor. Fakat enflasyon oranını %3, 25 olur ise o zaman en düşük memur maaşının 3743 lira olacağı söylenmektedir.

Enflasyon Oranı % 12,1 olur ise

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde bir anket düzenledi ve enflasyon oranları ile karşılaştırma yaptı. Merkez Bankası'nın yaptığı ankete göre ve beklentiye göre enflasyon oranının yüzde  12,1 olması bekleniyor. Eğer enflasyon oranı yüzde 12,1 ise 2021 senesinde en düşük esnaf maaşı 1,700 2 lira olacak. En düşük çiftçi maaşı ise 1,900 TL ye  çıkacak. SSK emeklisi olan bir kişi ise en az 2030 lira aylık maaş alacak.

HABERE YORUM KAT