Evlenme Ehliyeti Nedir ve Nerden Alınır? Evlenme Ehliyeti Örneği

Evlenme Ehliyeti Nedir ve Nerden Alınır? Evlenme Ehliyeti Örneği

Pek çok çift evlenme dairesine gitmeden önce hazırlayacakları belgeler arasında evlenme ehliyet belgesini görmektedir.

Evlenme ehliyetinin ne olduğunu merak eden birçok kişi bu belge hakkında çevresine sorup soruşturmaktadır. Fakat bu belge, çiftlerin evlenmeden önce alması gereken bir belge olup kişinin nikahtan önce vermesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. 

Evlenme Ehliyeti Nedir?
Nikah başvurusunda bulunan kişilerin belli bir kurumdan aldığı kişinin evlenmesine mani olmayacak herhangi bir sorunun bulunmadığını ( akıl zayıflığı, küçük yaş vb. gibi) medeni halinin uygun olduğunu gösteren belgeye bir evlenme ehliyet belgesi deriz. Birçok belge gibi bu belge de evlenmeden önceki çiftlerin alması gereken belgelerin başında gelir. 

Evlenme Ehliyeti İçeriği Nedir?
Evlenme ehliyet belgesi
nde kişinin adı soyadı anne veya baba adı doğum tarihi medeni hali ve evlenmeye engel olmayan unsurların bulunmadığı yer alır. Bu belge son zamanlarda daha çok yabancı uyruklu kişilerden alınmaktadır. Çünkü Türk vatandaşı olan kişilerin kütüğüne internette tek tıkla hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bu nedenle burada yazanlar evlenme ehliyeti olarak geçmektedir. 
Evlenme ehliyeti almak isteyenler nüfusa giderek nüfus kayıt örneğini verdikten sonra evlenme ehliyeti alabilir. Fakat son zamanlarda bu belge internette direk çıktığı için gerek görülmemektedir. Bu belgeyle birlikte diğer birçok belgeye de kolay ulaşılabilmektedir. Fakat yabancı uyruklu kişiler eğer ülkemizde evlenmek isterlerse bu belgeyi de alıp evlilik başvurusu yapacağı dosyaya koymalıdır. Eğer ülkelerinin temsilciliklerinden bekarlık belgesi veya doğum belgesi almışlarsa bu belgeye gerek kalmamaktadır. 

Evlenme Ehliyet Belgesi Nerden Alınmaktadır?
Eğer evlenme ehliyet almak istiyorsanız bağlı olduğunuz ilin veya ilçenin nüfus müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. Fakat yabancı uyruklular için durum biraz farklıdır. Yabancı uyruklu kişiler bu belgeyi kendi ülkelerinden ya da temsilciliklerinden alabilirler. Bunların dışında ülkemizde yaşayan herhangi bir ülkeye mensup olmayanlar, mülteci sıfatında olanlar, şartlı mülteci sıfatında olanlar ve ikincil koruma statüsünde bulunan kişilerin evlenme ehliyetleri il göç idaresi müdürlüklerince tutulan dosyalardaki kayıtlarda tutulan kayıtlara göre verilmektedir.

Kısaca Türk vatandaşıysanız evlenme ehliyeti almanıza gerek yoktur. Fakat yabancı uyrukluysanız evlenme ehliyeti almanız gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT