Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlenmek için nikah dairesine başvuran çiftlerden istenen belgelerden birisi sağlık raporudur. Peki sağlık raporu nasıl alınır? Sizlere kısaca bahsettik.

Devlet Hastanesinden Rapor Alırken Gereken Evraklar Nelerdir?

Genç çiftler evlenmek için nikah dairesine başvurduklarında onlardan nikah öncesi sağlık raporu istenmektedir. Bazı çiftler bu raporun nasıl alındığına dair bir takım soru işaretleriyle devlet hastanelerine gitmeden önce araştırmalar yaparlar. Biz bu yazımızda hastaneye gitmeden önce sağlık raporu alabilmeniz için yanınızda götüreceğiz evraklardan bahsettik.

Nikah İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Nikah için başvuru yaparken sağlık raporu istenmesi dolayısıyla çiftin hastaneden sağlık raporu alması gerekmektedir. Bunun nedeni çiftin herhangi birinde kalıtsal bir hastalığın olup olmaması veya bulaşıcı bir yolla geçen hastalıkların olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bu sağlık raporuna göre evlilik kararı vermeleri veya bu bulaşıcı hastalığın diğer tarafa geçmesinin engellenmesi ön görülmelidir.

Nikah İçin Sağlık Raporu Alırken Hangi Testler Yapılır

Nikah öncesi sağlık raporu alırken hastanede bazı tıbbi testlerden geçmeniz gerekmektedir. Bu testler kan testi ve akciğer filmidir. Kan testi sonucunda kişinin bulaşıcı bir hastalık barındırıp barındırmadığı belirlenir. Bunun dışında Akdeniz anemisi testi yaptırılır.

Evlilik İçin Devlet Hastanesinden Rapor Alırken Hangi Evraklar İstenmektedir?

Evlilik için sağlık raporu alırken istediğiniz hastaneye müracaat edebilirsiniz. Fakat sizden bir çok test ve film istendiğini için tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurmanız en doğrusudur. Şuanda devlet hastanelerinde tüm testler ve filmler çekilmektedir. Bunun yanı sıra bir araştırma hastanesine de başvurabilirsiniz. Eğer ekonomik durumunuz elverişliyse özel hastanelerden de bu raporu talep edebilirsiniz. Devlet hastanelerinde evlilik için sağlık raporu alırken sizden bir miktar ücret talep edeceklerdir. Bu miktar 50 TL ile 75 TL arasında değişmektedir. Bu nedenle yanınıza nakit almanız en doğrusudur. 60 yaş üstü çiftler evlenmeden önce sağlık raporu alırken heyet kontrolünde bu rapor hazırlanmaktadır. Heyet ile alınacak sağlık raporları için 100 TL ile 150 TL arası bir ücret talep edilmektedir. Evlilik içimn sağlık raporu alırken istenilen belgeler şunlardır;

  • Çiftin kimlik belgeleri
  • 2şer adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık raporu alacak çiftlerin kişisel sağlık bilgi formları

HABERE YORUM KAT