Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır

Hamilelik süresince bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için yediğiniz ile içtiğiniz her şeye özen göstermelisiniz.

Hamilelik döneminde beslenme düzeniniz diğer dönemlere göre daha farklı olmalıdır. Çünkü bu dönemde bebeğiniz sadece anne adayı aracılığı ile beslenmektedir. Bu durumda anne adayının besinlerine dikkat etmesi bebeğin anne karnındaki zihin ve bedensel gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Eğer anne adayı sağlıksız gıdalar tüketir veya yeteri kadar gıda tüketemez ise hem annenin hem de bebeğin sağlığında ciddi problemler görülebilir. Bu problemlerden en risklisi bebeğin zayıf olması, erken doğması, ölü doğum ve yetersiz zekâ gelişimidir. Kısacası bu dönemde anne adayı yediği içtiği her şeye dikkat etmelidir.

Hamilelik Döneminde Nasıl Beslenmeliyim?

Gebelik döneminde beslenme anne ve bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişmesi anne adayının tükettiği besinlere göre şekillenmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde uygulanan diyetler bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelik sürecinde anne karnında olan bebeğin %50' si proteinden oluştuğu için bu dönemde sık sık proteinli besinler tüketilmelidir. Çoğunlukla et, tavuk, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemiş, baklagiller, balık, badem ve fındık gibi yüksek proteinli besinler tüketilmelidir. Bunların yanı sıra vitamin açısından meyve tüketimi, az ölçüde yağ ve karbonhidrat tüketilmelidir.

Bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyen alkol, sigara ve uyuşturucudan uzak durmalısınız. Kafeinli yiyecekler ve içecekler bu dönemde bebeğin gelişimi için tüketilmemelidir. Bunun yerine bol su içilmelidir. Eğer aşırı derecede kilo kaybı veya kilo alımı söz konusu olur ise gebeliğin takibi yapılmalıdır. Kısacası bu dönemde hamile olan kişilerde günlük enerji ihtiyacı artış göstermektedir. Bu doğrultuda ilk 3 ay doğru beslenmek çok önemlidir.

Hamilelik Dönemi İçin Beslenme Önerileri Nelerdir?

Bu süreçte anne adayları bol vitamin ve mineral içeren besinler tüketmelidir. Örneğin; yulaf, balık, et, tavuk, süt ve süt ürünleri, yoğurt, makarna, sebze ve meyve tüketimi sağlanabilir. İşlenmiş ve hazır gıdalar bu dönemde tüketilmemelidir. Ayrıca tereyağı ve margarin yerine zeytin yağı tüketilmelidir.

 

Gebelik sürecinde sindirim sistemi problemi yaşamamak için bol su tüketimi sağlanmalıdır. Pişmemiş et ve et ürünlerinden kaçınılmalıdır. Ayrıca aşırı baharat tüketiyorsanız daha az baharat tüketmeye gayret etmelisiniz. Kısacası sindirimin kolay olması için sağlıklı ve baharatsız besinler tüketmelisiniz.

HABERE YORUM KAT