Geçmeyen Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geçmeyen Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı toplumda en yaygın görülen şikayetlerden biri olup pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir ve farklı şekillerde tedavi edilebilir.

Geçmeyen şiddetli baş ağrısı kronik bir hastalık kaynaklı olabileceği gibi stres ve yorgunluk sebebiyle de ortaya çıkabilir. Eğer baş ağrısının altında yatan sebep bir hastalık değilse bu durumda kişi günlük yaşamını ve beslenme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirmeli, daha sağlıklı olacak şekilde düzenlemelidir. Bu noktada özellikle doğal tedavi yöntemleri tercih edilmeli, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Bu durum hastalık kaynaklı baş ağrıları için geçerli olmayıp onların tedavisinde uzman desteği alınmalı, doktor önerdiği takdirde verilen ilaç tedavisine eksiksiz şekilde uyulmalıdır.

Geçmeyen Şiddetli Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Geçmeyen şiddetli baş ağrısının sebepleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlar arasında genellikle migren ilk sırada yer almaktadır. Halk arasında yaygın olarak görülen migren rahatsızlığı farklı evrelerde yaşanmakta olup tedavi için çeşitli öneriler vardır. Bu tür baş ağrıları genellikle başın bir noktasında olur ve zonklama şeklinde görülür. Özellikle hastalarda sese ve ışığa duyarlılık fazladır.

Baş ağrısının sık görülen sebeplerinden biri de gerilim tipi baş ağrısıdır. Sıkıntı ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkan bu ağrılar basınç ve zonklama şeklindedir, aynı zamanda başın etrafını sarmaktadır. Bunların yanı sıra tansiyona bağlı baş ağrıları ve küme baş ağrısı da sıklıkla yaşanmaktadır. Tansiyonun yüksek olmasından dolayı ense kökünden yayılıp başa doğru çıkan ağrı oluşur.

İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

İlaçsız baş ağrısı tedavisi için gün içerisinde bol bol su içilmelidir. Yetişkinler için en az iki litre su içilmesi tavsiye edilir. Kaliteli ve düzenli şekilde uyunmalı, beslenme programı ve içeriği daha sağlıklı hale getirilmelidir. Besin öğünleri doğru saatlere yerleştirilmelidir. Eğer öğünler arasında fazla ara verilirse bu durum baş ağrısını tetikleyecektir. Bu ağrıları azaltmak için sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Bunlara ek olarak lavanta yağı, mentol, buz, düzenli yürüyüş, yeşil çay, kahve, nane yağı da ağrıyı hafifletici etkiye sahiptir.

HABERE YORUM KAT