Genital Siğil Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Genital Siğil Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarından bir tanesidir. Siğile neden olan virüs HPV virüsüdür.

Cinsel hayatında aktif olan bireyler bu problemle en az bir kere karşılaşabilir. Bu virüs hem erkek hem de kadınlarda genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Bununla beraber kadınlarda rahim ağzı kanserine de neden olabilir. Siğiller, genital bölgenin nemli kısımlarında kendisini gösterir. Genital siğil, gözle görülemeyecek kadar küçük ya da büyük boyutlu olabilir.
 

Genital Siğil Belirtileri
Kadınlarda siğil genel olarak vajina dudaklarında görülür. Erkeklerde ise penis üzerinde sıklıkla görülmektedir. HPV ile enfekte olmuş kişilerde oral yolla cinsel temasta bulunduğunuz zaman ağız bölgesinde de bu virüs ortaya çıkabilir. Genel olarak görülen belirtiler; 
•    Vajinal akıntı, 
•    Kaşınma, 
•    Yanma hissi,
•    Kanama genellikle beraber görülen belirtiler arasındadır. 
Siğil, HPV adındaki virüsün enfekte olması ile ortaya çıkar. HPV'nin genital kısmı etkisi altına alan 40'tan fazla alt türü bulunmaktadır. HPV ile enfekte olan bazı kişilerde belirtiler hiç görülmeyebilir. Bu virüs, çoğu kişide hiçbir belirti göstermeden yok olmaktadır. Virüsün bulaşması için cinsel bölgelerin temas etmesi yeterlidir.
 

Genital Risk Durumu
Siğil oluşumuna neden olan HPV alt türüyle enfekte kişilerde genital siğil görülebilir. Bazı uygulamalar risk durumunu arttırır. Bunlar; 
•    Korumasız yapılan cinsel ilişki,
•    Cinsel yolla bulaşan başka hastalıkları taşımak,
•    Erken yaşta cinsel hayata adım atmak,
Hangi Hastalıklarda Görülür
HPV ile enfekte olan kişiler genel olarak bir kaç yılda virüsten tamamen kurtulmaktadır. HPV'nin bazı alt türleri genital siğil yaparken bazıları kansere neden olabilir. Kadınların 30 yaşından sonra mutlaka belli aralıklarla Pap smear testini yaptırmaları tavsiye edilir.

Hamilelik Döneminde Problem Olur Mu?
Genital siğiller hamilelik döneminde rahatsızlık vermemektedir. Çok az görülse de siğiller büyüyerek idrar yapmayı zor hale getirebilir. Vajina duvarında yer alan siğiller, doğum esnasında vajinal dokuların giriş yapmasına engel olabilir. Bu bölgede bulunan siğiller doğum esnasında kanayabilir. Oldukça nadir karşılaşılan bir durum olmasıyla beraber genital siğili olan bir anneden doğan bebeklerin boğazında siğil oluşumu ortaya çıkabilir. 
 

HABERE YORUM KAT