Gizli Şeker Nedenleri ve Belirtileri  Nelerdir

Gizli Şeker Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir

Kronik hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı farklı türlerle beraber günlük hayatınızı kötü etkileyebilen ve hassas bir beslenme düzeni isteyen rahatsızlıktır.

Diyabet Nedir?

Kanda yer alan şeker miktarının dengelenmesi için salgılanan bir insülin hormonu vardır. Bu hormonun çok fazla salgılanması dokularda hasara neden olabilir. Yani kan şekerinde kontrol kaybı gibi durumlar olunca şeker hastalığı da gündeme gelir.  Temel tedavi amacı insülin hormonunun üretiminin salgısındaki bozulmaları düzenlemektir. İlerleyen şeker hastalıklarında böbrek yetmezliği, kalp krizi ve birçok ciddi hastalık görülür.

Bu kapsamda genetik miras da dikkate alınarak şu işlemler yapılır:

  • Beslenme düzeni ayarlaması
  • Egzersiz yapma vücut ağırlığı dengesi sağlanmaya çalışılır.

Gizli Şeker Hastalığı Tanımı

Kan değerleri normalse ama insülin hormonu salgılarında sorunlar varsa bu durumda gizli şeker görülebilir. Şeker hastalığının kendini aniden göstermemesi de gizli şeker tanımı kapsamında ele alınabilir.

  • Yaşam tarzı hareketsiz olanlar
  • Kilo artışının ciddi miktarda olduğu haller
  • Şeker hastalığına yatkın genetik çevresi olanlar

İnsülin hormonu kan şekerinin olması gereken değerini döndüremediğinde insülin direnci gerçekleşir ve kan şekerinde devam eden normal değerler, var olan şeker hastalığının gizli şekilde sürmesine neden olabilir. Kötü alışkanlıklar ve yaşam tarzı devam ettiğinde gizli şeker devam ederek kan şekerinin yeniden yükselmesine neden olabilir. Prediyabet, yani diyabet öncesi durum olarak da ifade edilen bu durum, kan şekerinin aşırı yükselmesi ile devam eder. Doğru hayat tarzı benimsendiğinde gizli şekerin düzelmesi de olası hale gelecektir. Yani vücudun insülini dengelemesini sağlayan tüm işlemler önem kazanır.

Gizli Şeker Nedenleri

Kan basıncındaki yükseklik, yaşam tarzı, aşırı kilolu olmak, kan kolesterolünün yüksek olması, Tip 2 diyabet olan aile üyeleri, 4 kilodan fazla çocuk doğuranlar bu hastalığa yakalanma nedenleri olarak düşünülebilir.

Gizli şeker belirtileri genelde kendini belli etmeyen bir duruma işaret eder. Nadir durumlarda şeker hastalığına benzer durumlar görülebilir. Çok yemek yeme isteği, kan basıncında yükselme, yorgunluk ve odaklanma sorunları, renk değişimi, bazı cilt bölgelerinde koyu renk gizli şeker göstergesi olabilir. Gizli şeker olabileceğini düşünenlerin kan şekeri ölçümlerini detaylı şekilde yaptırması gerekir.

HABERE YORUM KAT