Gökyüzünde Hibrit Teknolojisi Heyecanı

Gökyüzünde Hibrit Teknolojisi Heyecanı

Airbus uçak şirketi dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olarak kendi alanında çığır açmaya aday yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı: Hibrit Motor

Airbus şirketi son yıllarda özellikle yüksek maliyetler ve yakıt tüketiminin hem doğaya verdiği büyük zarar hem de ekonomik şartların ağırlaşması nedeniyle alternatif çözüm yollarını araştırmaya başladı. Son yıllarda bu konuda birçok uçak şirketinin birbirinden farklı araştırma konularına karşı yaklaşımları var ve bunlardan biri de elbette otomobil sektöründe hayat bulan hibrit motor oldu. 

Yeni teknolojilere dair araştırma haberlerine Airbus da yeni emisyon açıklamaları sırasında hibrit motor teknolojisi hakkında başlattıkları yeni araştırma raporunu açıklayarak başladı. Elektirik itiş desteğinin hem yakıt tüketimini hem de yüksek emisyon kabiliyetini kazandıracağına inanılan araştırma programı oldukça ilgiyle ve umutla karşılandı. 

Hidrojen Motoruna Devam
Airbus hibrit teknolojisinden önce hidrojen yakıt kullanan motor çalışmalarına başlamış ve bu teknoloji için 2035 yılını hedef olarak göstermişti. Bu açıklama da o dönem büyük ilgiyle karşılanmış ve bütün dikkatleri kendine çekmeyi başarmıştı. Aynı şekilde hibrit motor için başlatılan açıklamalar sırasında hidrojen yakıt teknolojisinde bir değişimin olmadığı ancak buna ek olarak alternatif bir yaklaşımla hibrit motor teknolojisine başlandığı belirtildi. 

Hibrit Motor Hedefleri Açıklandı Mı?
Airbus yetkililerinden yapılan ve emisyon verilerinin açıklanmasına denk getirilen hibrit motor araştırma haberinde henüz belirli bir tarih hedefinden bahsedilmiyor. Ancak araştırmaların sonuçlarına göre gelecekte bir hedef belirlenmesi ve kamuoyuna açıklanması için yoğun çalışmaların yürütüleceği belirtiliyor. Şirket kendi hedeflerini açıklarken “sıfır emisyon” hedefinin altını çizerek gelecekte daha temiz ve daha güvenli bir dünya için çalıştıklarını ve insan sağlığı ile teknolojik gelişimlerin iç içe hayat bulacağı inancını taşıdıklarını belirtiyor. 

Hibrit Motor Nedir?
Hibrit motor hem elektrik hem de yakıtla çalışan iki farklı teknolojiye sahip motorun tek bir motor prensibiyle çalışmasını sağlayan yeni bir teknolojidir. Bu sayede egzoz salınımındaki emisyonun minimum seviyeye indirilerek kaybolan enerji elektrik enerjisiyle geri kazandırılarak tasarruf sağlanıyor. Yakıta bağımlılığı azaltan ve ekolojik düzene önem katan bu teknoloji son yıllarda tercih edilmeye başladı.
 

HABERE YORUM KAT