Göz Kanlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Göz Kanlanması Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Bazı günler aynaya baktığımızda gözlerimizin kanlandığını fark ederiz. Peki göz kanlanması neden olur? Hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte inceleyelim.

Göz Kanlanması Nedir?

Göz kanlanması çoğu insanda sıkça rastlanılan bir durumdur. Göz kanlanması göz yüzeyinde bulunan kılcal damarların genişlemesiyle birlikte görünür bir hal almaktadır. Bu nedenle aslında gözlerde görülen gerçek kan değil damarlardır. Oluşturduğu görüntü göz korneasına kırmızı bir görünüm verir. Bu duruma halk arasında göz kanlanması denir.

Göz Kanlanması Nedenleri

Göz kanlanması birçok nedenden dolayı oluşabilir. Pek ala bunların başında göz yorgunluğu gelmektedir. Bunun dışında gözlerin fazla zararlı ışına maruz kalması gibi sebeplerden dolayı gözlerin kanlanması sıkça görülmektedir. Diğer göz kanlanma nedenlerine bakacak olursak bunlar;

  • Göz yaşının yetersiz kalması sebebiyle oluşan göz kuruluğu
  • Alerjik dürtüler
  • Vücutta vitamin yetersizliği
  • Lens kullanan kişilerin uyurken çıkarmaması
  • Göz enfeksiyonu
  • Fazla alkol kullanımı
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Bilgisayar veya cep telefonuyla uğraşmak
  • Yetersiz uyku veya uyku düzensizliği
  • Gözün nem oranının yetersiz kalması.

Göz kanlanması genellikle göz tabakasının iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Bunun dışında alerjik reaksiyonlar, göz içine mikrop kapması veya toz kaçması, göz iltihabı, göz tansiyonu gibi sorunlarda göz kanlanmasına neden olmaktadır.

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

Öncelikle göz kanlanması sorunu olanlar bu durumun uzun sürmesi dahilinde doktorlarına başvurması en doğrusudur. Fakat sorunun neden kaynaklı olduğunu az çok kestirebiliyorsanız bu süreci evde geçirerek iyileşebilirsiniz. Öncelikle göz kanlanması sorununa neden olacak etkenleri belirleyin ve bu etkenlerden bir süre uzak durun. Bunun yanı sıra eczaneden bir göz damlası satın alabilirsiniz. Göz damlaları oldukça etkili tedavi etmektedir. Bunların dışında bazı bitkisel  çözümler bulunmaktadır. Bunlardan biri de Aleo Vera suyudur. Aleo Vera suyunu buz kalıplarına koyup dondurun. Ardından bir bardak suyun içine bu buz kalıplarını koyun. Gözlerinize bir bez yardımıyla bu suyu pansuman yaparcasına bastırın. Eğer gözleriniz kanlandıysa kesinlikle makyaj yapmamanız tavsiye edilir. Aksi halde gözünüzde iltihap oluşabilir. Bu da ciddi görmek problemlerine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra soğuk su torbası ile gözlerinize hafif presler uygulayarak göz kanlanması probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT