Hamilelikte Alınan Fazla Kilolar İdrar Kaçırmaya Neden Oluyor

Hamilelikte Alınan Fazla Kilolar İdrar Kaçırmaya Neden Oluyor

Hamilelik döneminde aşırı kilo alınması başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere birçok üriner hastalığa neden olabilmektedir.

Hamilelik, kadınlarda fizyolojik ve hormonal değişimlerin olduğu bir süreçtir. Bu dönemde kadınlarda birçok değişiklik yaşandığı gibi bazı rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Gerek hormonal değişimlerin meydana getirdiği gerek anne karnında büyüyen bebeğin etkilediği değişimlerden dolayı idrara çıkma sıklığı artabilir bununla birlikte kadınlarda idrar tutma güçlü olabilir. Hamilelikte aşırı kilo almanın yarattığı baskı kas gevşemesine, üriner sistem yapısının bozulmasına, çeşitli ürolojik hastalıklara ve idrar kaçırmaya kadar varabilecek sorunlara neden olmaktadır.

Anne adayı bu tip sorunlarla karşılaşmak istemiyorsa kişisel temizliğine dikkat etmeli ve yeterli düzeyde sıvı almalıdır. Hamilelikte kilo alımı da hekimin belirleyeceği aralıkta olmalıdır. Aşırı kilo alımı konusunda mutlaka bilinçli davranılmalıdır.

Aşırı Kilo Artışıyla Hormonal ve Fiziksel Değişimlerin Şiddeti Artabiliyor

Hamilelikte hormonal düzen değişime uğrar. Bu değişimden dolayı idrar üretimi de artar. İdrar üretimin hızlanması buna ek olarak bebeğin büyüyerek yapmış olduğu baskı da mesane kapasitesini azaltır. Aynı zamanda idrar tutmaya yardımcı olan kaslarda gevşer. Bunlarla birlikte hamilelikte aşırı kilo alımı da söz konusu olmuşsa pelvik bölgede oluşan baskı çok daha fazla artacaktır. Tüm bu değişikliklerin bir araya gelmesiyle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere birçok hastalık meydana gelebilir. Üriner sisteme dair hastalık veya idrar yolu enfeksiyonu yaşayan kadınlar, kalıcı sorunlar yaşamamak için mutlaka sağlık muayenelerini düzenli olarak yaptırmalıdır.

Hamile kadınlarda yaşanan pelvik baskı ve hormonal değişimlerin etkisi ile birçok üriner sistem hastalığı yaşanabilir. Pelvik bölgesindeki kasların gevşemesi neticesinde oluşan pelvik organ prolapsusu ve stres tipi idrar kaçırma hamilelikte döneminde görülme sıklığı oldukça fazladır. Bununla birlikte idrarın mesaneye iletiminin etkilenmesi adı verilen hidronefroz, böbreklerin şişmesine yol açmaktadır. Hamilelik döneminde fazla kilo alımı idrar yolu enfeksiyonlarından tutun da böbrek hasarına kadar ciddi ürolojik hastalıklara sebep olabiliyor. Hamilelerden hidronefroz sorunu stent yerleştirmeye neden olabileceği gibi bazı hastalıklar ancak tedavi ile çözülebilir.

HABERE YORUM KAT