Hangi Besinler Bağımlılık Yapıyor?

Hangi Besinler Bağımlılık Yapıyor?

Bazı hazır besinler içeriğindeki rafine şeker, yüksek yağ ve monosodyum glutamattan dolayı bağımlılık yapmaktadır.

Bazı besinleri sık sık tüketmediğiniz zaman arıyorsanız ve yeme ihtiyacı hissediyorsanız, bağımlılık yapan besinlerden tüketiyor olabilirsiniz. Bağımlılık yapan besinler, 1-2 gün yemeden duramadığınız, hemen yokluğunu hissettiğiniz ve yeme ihtiyacı duyduğunuz besinlerdir. Yapılan araştırmalara göre özellikle yağı bakımından zengin ve rafine şeker olan besinler bağımlılık yapıyor.

Aynı zamanda monosodyum glutamat gibi katkı maddesi olan besinlerinde bağımlılık yapma yüzdesi oldukça yüksek. Bağımlılık yapan besinlerden uzak durmak ve onların yerine daha sağlıklı ürünler tüketmek istiyorsanız, mutlaka bu besinler hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.

Bağımlılık Yapan Besinler Yerine Tüketilebilecek Besinler

  • En çok bağımlılık yapan besinler arasında hiç kuşkusuz patates cips geliyor. Bu patateslerin içinde olan yüksek oranda yağ ve tuz yeme isteğini arttırmaktadır. Bu bağımlılıktan kurtulmak için evde yapacağınız patates cipsi gibi sağlıklı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
  • Bağımlılık yapan besinlerden bir diğeri hazır köftelerdir. Hazır köftenin içeriğinde bulunan monosodyum glutamat köftenin lezzetini arttıracak ve kontrolsüzce yemenize neden olacaktır. Bunun yerine kendinizin yaptığı, içinde ne olduğunu bildiğiniz ev köftesi yapmayı tercih etmelisiniz.
  • Hazır patlamış mısır, yüksek yağ ve tuz gibi nedenlerden dolayı aynı cipslerde olduğu gibi fazla yeme isteği uyandırmaktadır. Bundan dolayı hazır patlamış mısırdan uzak durarak, evde kendiniz yapabileceğiniz, az yağ ve tuz kullanarak birkaç dakika içinde hazır olan mısırı yapmayı tercih edebilirsiniz. Evde daha sağlıklı koşullarda patlatacağınız mısır çok daha az kalori içerir.
  • Beyaz ekmek, yeme isteği uyandırdığı gibi bir süre sonra yine açlık hissi uyandırır. Bundan dolayı beyaz ekmek yerine tam buğday unlu ekmek tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda pirinç yerine de bulguru tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.
  • Mısır gevreği, içindeki şekerin yanı sıra çıtır çıtır yapısından dolayı bağımlılık yapan besinlerden biridir. Bundan dolayı mısır gevreği yerine yulafı tercih edebilirsiniz.
  • Kola; içeriğindeki kafein, şeker ve früktoz mısır şurubundan dolayı bağımlılık yapan güçlü besinlerden biridir. Kola yerine sağlıklı besinlerden biri olan maden suyunu tercih edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT