Harvard’lı Psikologlardan “İyi” Çocuk Yetiştirmekle İlgili 6 Öneri

Harvard’lı Psikologlardan “İyi” Çocuk Yetiştirmekle İlgili 6 Öneri

Günümüzde bir çok aile teknolojinin çocuklarını etkisi altına almasından şikayetçi bu yazımızda Harvard’lı Psikologlardan iyi çocuk yetiştirmekle ilgili altı önerisini ele alacağız.

Bugün bi çok aile çocuk yetiştirme konusunda hem çevreden hem de dijital dünyada birçok kaynağın olduğunu görmektedir. Fakat bu kaynaklar onlara yarardan çok kaygı getirmekte olup iyi bir anne veya baba oldukları konusunda şüpheye de düşürmektedir. Ancak bunlara rağmen “iyi ahlaklı” çocuk yetiştirmenin temelleri değişmedi. Birçok ebeveyn çocuklarının iyi ahlaklı birisi olmasını ve hayatlarındaki mutluluğu bulmasını istiyor. Ancak Dünya’nın önemli üniversitelerinden birisi olan Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bunun iyilik ve empati pahasına gerçekleşmemesi gerektiğine inanıyor. Onlara göre belli başlı şu altı yöntem iyi bir çocuk yetiştirmenin yoludur. Bu yöntemler şunlardır;

  1. Çocuklarınızla Birlikte Takılın

Bu, iyi ahlaklı çocuk yetiştirmenin temeli niteliğinde çocukların hedeflerine ve mutluluğa ulaşması için çocuklarınıza sürekli vakit geçirmelisiniz. Onlara kendileriyle, dünyayla ilgili ve dünyayı nasıl gördükleriyle alakalı ucu açık sorular sormalısınız. Ayrıca sadece sormakla kalmayıp onların cevaplarını aktif bir şekilde dinlemelisiniz. Bu yolla onlara başka bir insana karşı nasıl ilgi ve değer verildiğini de göstermiş olursunuz.

  1. Eğer önemliyse, dile getirin.

Önemli bir konu olduğu sırada bunu çocuklarınızdan saklamayın dile getirme taraftarı olun böylece çocuklar hayatında önemli sorunlar olduğu sırada bu sorunu paylaşma taraftarı olurlar.

  1. Çocuklarınıza “Nasıl Yapılacağını” gösterin.

Çocuklarınızın karar alma sürecinde sadece kendisini değil de çevresindekileri de düşünmesi için yardımcı olun.

  1. Yardımseverliği ve Minnettarlığı rutin hale getirin

Araştırmalara göre minnettarlık gösterme alışkanlığı olan insanlar yardımcı, cömert, şefkatli, bağışlayıcı olmaya daha meyilli olurlar. Bunu sağlamak için çocuklarınıza ev işine yardımcı olmasını veya kardeşlerine yardımcı olmasını söylemelisiniz.

  1. Çocuklarınızın Yıkıcı duygularını kontrol edin

Araştırmacılar çocuklarınız için “başkalarına değer verme becerisi, öfke, utanma, kıskanma ya da diğer negatif duyguları altında kalabilir” demektedir. Çocukların bu duyguları kontrol etmesini ve çatışmalarda çözüme kavuşturması sağlanmalıdır.

  1. Çocuklarınıza büyük resmi gösterin

Araştırmacılara göre çocuk ailesinin yanı sıra bir arkadaşına veya akrabalarına da değer verebilir. Burada önemli olan çocuğun dünyadaki diğer insanlara karşı da olumlu bir şekilde yaklaşması sağlanmalıdır. Bunlar sayesinde çocuğunuz daha iyi bir geleceğe hazırlanır ve siz de iyi çocuk yetiştirme konusunda uzman ebeveynler olarak kendinizle gurur duyarsınız.

HABERE YORUM KAT