Hayatımızın Ne Kadarını Telefona Bakarak Geçiriyoruz?

Hayatımızın Ne Kadarını Telefona Bakarak Geçiriyoruz?

Akıllı telefonların ve sosyal medya araçlarının artması ile birlikte insanların telefona bakarak geçirdikleri süre de hızlı bir şekilde artış gösterdi.

İnternet kullanımının yaygınlaşması, akıllı telefonlara kolay ulaşım, sosyal medya araçlarının genişlemesi gibi nedenlerden dolayı telefon bağımlılığı da artış gösterdi. Çevremize baktığımızdan ufak bir çocuğun elinde dahi akıllı telefon görebiliyoruz. Herkesin sosyal medya hesapları var ve sosyal medya araçları gün geçtikçe artıyor. Yalnızca çevremize baktığımızda telefon bağımlılığının ne kadar ciddi düzeye ulaştığını görebiliyoruz.

WhistleOut tarafından telefon bağımlılığı ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Araştırmaya göre insanlar, hayatlarının ortalama 9 yılını telefona bakarak geçiriyor. Ortalama insan ömrünün 65 olduğu varsayılırsa hayatımızın ne kadar önemli bir zamanını telefona bakarak geçirdiğimiz bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Telefonla geçirilen sürenin artmasını etkileyen birçok faktör vardır. Son zamanlarda koronavirüs salgınının etkisi de bu faktörden biri haline geldi. Salgının artması, insanların evde geçirdikleri sürenin artmasına buna bağlı olarakta telefonla daha çok zaman geçirmelerine yol açtı. WhistleOut, yayımladığı tabloda Y kuşağı olarak adlandırılan neslin telefonla günlük 3,7 saat X kuşağının ise günlük 3 saat geçirdiğini tespit etti.

Telefon Bağımlılığı Hangi Seviyeye Ulaştı?

Telefon bağımlılığının ne kadar ciddi bir seviyeye ulaştığını daha rahat anlamak için birkaç örnek daha verebiliriz. Bizler için hayati önem taşıyan birçok işe telefondan çok daha az zaman harcıyoruz. Sağlıklı bir insanın ve düzenli bir uykuya sahip birinin ömrü boyunca ortalama 20-25 yılını uyuyarak geçirdiği hesaplanmıştır.

Günlük olarak 3 öğün beslenen sağlıklı bir insan ortalama 5 yılını yemek yiyerek geçiriyor. Ortalama insan ömrünün 65 yaş olduğunu varsayıldığına göre telefonla geçirdiğimiz süre endişe verecek kadar ciddi boyutlarda. Bundan dolayı mutlaka bu bağımlılığa son vermeli ve vaktimizi daha yararlı şeylere harcamalıyız. Telefona uzun süre bakmak, göz sağlığı başta olmak üzere birçok zarara neden oluyor. Düşünsenize 9 yıl boyunca telefona bakıyorsunuz? Durumun ciddiyetinin farkında olmalı ve hayatımızın ne kadarını telefona bakarak geçiriyoruz gözden geçirmeliyiz.

HABERE YORUM KAT