Hibrit Otomobil Nedir, Hibrit Araç Çeşitleri Nelerdir?

Hibrit Otomobil Nedir, Hibrit Araç Çeşitleri Nelerdir?

Son yıllarda araç sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi Hibrit arabalar nedir? Hibrit arabalar nasıl çalışır? Olmuştur. Bu yazımızda sizlere kısaca bu konudan değindik.

Değişen teknoloji ile artık dizel motorların yerini hibrit yakıt sistemine sahip araçlar aldı. Yakıt tasarrufu konusunda ceplerin dostu olan bu araçların sahipleri oldukça memnun olduklarını dile getirdi. Hibrit otomobil kullananların bu olumlu yorumları neticesiyle ülkede hibrit araçların artışı gözlemlendi. 

Hibrit Araçlar Nasıl Çalışır?
Basitçe söylemek gerekirse, bir hibrid, aracı hareket ettirmek için  elektrik motorunu bir benzinli motorla birleştirir. Rejeneratif frenleme yoluyla enerjiyi yeniden yakalar. Bazen tüm işi elektrik motoru yapar, bazen gaz motoru ve bazen ikisi birlikte çalışırlar. Sonuç, daha az benzin yakılması ve dolayısıyla daha iyi yakıt tasarrufudur. Elektrik gücü eklemek, belirli durumlarda performansı artırabilir.

Tüm bunlarla birlikte, elektrik, tipik olarak geleneksel arabalardaki frenler tarafından üretilen ısı nedeniyle kaybedilen yavaşlamadan gelen enerjiyi yakalayarak doldurulan yüksek voltajlı bir pil paketinden gelir. Bu rejeneratif fren sistemi aracılığıyla olur. Hibritler ayrıca aküyü şarj etmek ve bakımını yapmak için gaz motorunu kullanır. Otomobil şirketleri, maksimum yakıt tasarrufundan aracın maliyetini olabildiğince düşük tutmaya kadar farklı görevleri yerine getirmek için farklı hibrit tasarımlar kullanmaktadırlar.

Hibrit Araç Tipleri
Hibrit araç tipleri
üç çeşittir. Bunlar hibrit motorunun çalışması bakımından birbirinden ayrılmaktadırlar.

Paralel Hibrit
Paralel Hibrit en yaygın hibrit motorudur. Elektrik motorları ve benzinli motor, iki güç kaynağını harmanlayan ortak bir şanzımana bağlanır

Seri Hibrit
Bu tasarımda elektrik motor ( tüm itişi sağlar ve motor ile tekerlekler arasında hiçbir zaman fiziksel bir mekanik bağlantı yoktur. Benzinli motor, aküyü şarj etme özelliğine sahiptir. 

Plug-In Hibrit
Plug-in Hibrit modelinde geleneksel hibrit konseptini, elektrikli bir arabanınki gibi, evinizden, ofisinizden veya halka açık şarj istasyonunuzdan harici bir elektrik kaynağı kullanılarak tamamen şarj edilmesi gereken çok daha büyük bir batarya ile çalışmaktadır. Bu daha fazla miktarda enerji depolayan büyük bir benzin deposu gibidir. Daha uzun süreli elektrikli sürüş kolaylığı sağlamaktadır. Hibrit motorların avantajlarından birisi bu model sayesinde gözler önüne serilmektedir. 

HABERE YORUM KAT