Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık diyafram kasının, ani ve istem dışı kasılması nedeniyle oluşur. Hıçkırık tuttuğu zaman bu kas, tekrar eden döngülerle kendisini gösterir.

Gırtlak boşluğunun aniden kapanması nedeniyle hıçkırık sırasında seste duyulur. Toplumda her yaştan ve cinsiyetten kişide yaygın şekilde görülen sorunlardan bir tanesidir. Hıçkırık oluşumu genellikle yutulan hava nedeniyle ortaya çıkar.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık nedir? Diyaframın ani ve istemsiz olarak kasılması nedeniyle ortaya çıkar. Normal şartlarda kişi nefes alırken, diyafram kasılarak aşağı doğru ilerler.  Hıçkırık ile beraber duyulan ses ise diyaframın birden ve istemsiz şekilde kasılması nedeniyle akciğerlere hızla hava girmesidir.

Hıçkırık Neden Tutar?

Stres, kaygı ve diğer ani duygusal durumlarda da hıçkırık problemi ile karşı karşıya kalabiliriz. Hıçkırığın fonksiyonunun tam olarak ne olduğu henüz bilinemiyor. Hıçkırık genel olarak müdahale gerektirmeden yok olabiliyor.  Uzun süreli ve geçmeyen hıçkırık vakalarında doktor müdahalesi gerekebiliyor.

Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık oluşumunun pek çok nedeni bulunabilir. Çoğunlukla istemsiz hava yutulmasından kaynaklanan hıçkırık nedenleri psikolojik kaynaklı da görülebilir. Uzun süre geçmeyen hıçkırık varlığında uzman hekime gözükmeniz gerekir. Hıçkırık, şikayet süresine göre 3 grupta incelenir;

  • 48 saat süreyle geçmeyen hıçkırık,
  • 48 saat ile 1 ay arasında süren hıçkırık,
  • 1 ay ve daha uzun süren hıçkırık.

Nasıl Geçer?

Hıçkırığı geçirmek için solunum manevralarından destek alabilirsiniz. Valsalva manevrası en çok bilinen yöntemlerden bir tanesidir. Ağız yoluyla nefes alındıktan sonra burun kapatılır ve bu bölgede bir basınç oluşturulur.

Aksırmak, nefes tutmak da hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kateter yardımıyla üst yutak bölgesinin uyarılması da hıçkırığın giderilmesine destek sunabilir. Bu yöntem ile nazofarenks, kateter ile doğrudan uyarılma işlemiyle gerçekleştirilebilir. B-Buzlu su ile gargara yaparak ya da toz yutularak uygulanabilir. Bununla beraber solumuş olduğumuz havada karbondioksit miktarını artırmak için kısa aralıklarla kese kağıdını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalara rağmen hıçkırık problemi geçmeyebilir. Böyle durumlar ortaya çıktığı zaman ilaçlı veya cerrahi yöntemler ile de tedavi uygulanabilir. Günümüzde hıçkırık her insan da görülen problemlerden bir tanesidir.

HABERE YORUM KAT