Hünnap Faydaları Nelerdir

Hünnap Faydaları Nelerdir

Hünnap meyvesi, yiyecek ve ilaç yapımında sıklıkla tercih edilmektedir. Hünnap hakkında bir çok kişi şimdiden araştırma yapmaya başladı.

Peki, hünnap meyvesinin faydaları nelerdir?
Hünnap nedir?
Çin hurması adıyla bilinen hünnap meyvesi, Güney Asya'ya özgüdür. Meyve zamanla dünya çağında bilinir hale gelmiştir. Tatlı olmaları sebebiyle insanların da büyük beğenisini kazanır. Asya'da yaygın şekilde şekerlemelerde ve tatlılarda kullanılırlar. 

Meyvenin Tarihçesi
Meyvenin tarihi Çin kayıtlarında 2.500 yıl öncesine kadar girmektedir. Stresi ve uykusuzluğu hafifleten yapısı nedeniyle eski dönemlerde de sıklıkla tüketilmiştir. Meyve eski zamanlarda taze olarak tüketiliyor ya da kurutulup şeker haline getiriliyordu.

Hünnap Meyvesinin Faydaları
Hünnap meyvesi özellikle uyku sorunlarını gidermede kullanılmıştır. Meyvenin bir çok alanda faydası bulunmaktadır. Hünnap meyvesinin faydaları;

Antioksidan Zengini
Hünnap meyvesi antioksidan açısından zengindir. İçerisinde yüksek oranda C vitamini içermektedir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler. 
Uyku Fonksiyonlarını İyileştirir

Hünnap, uyku kalitesini ve beyin fonksiyonunu iyileştirme amacıyla da kullanılır Hünnap meyvesinin ve tohum özlerinin uyku kalitesini arttırdığı gözlemlendi. 

Bağışıklığın Artmasına Yardımcı Olur
Meyve bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kanser hücrelerinin büyümesine engel olabilir. Antioksidan özellikleri sayesinde özellikle tehlikeli hücreleri etkisiz hale getirebileceği düşünülmektedir. Meyve düzenli olarak tüketildiği zaman bağışıklık hücrelerinin üretimini teşvik ettiği görülmüştür. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, yine hünnap özlerinin bazı kanser hücreleri ile savaştığını gösteriyor. Hünnap meyvesinin C vitamini açısından zengin olması en büyük avantajlarından bir tanesidir.

Sindirime Yardımcı Olur
Yüksek lif özelliğine sahip olması özellikle sindirim konusunda büyük faydalar sağlıyor. Meyvede yer alan karbonhidratların yarısı liflerden geliyor. Bu besin, dışkınızı yumuşatmaya yardımcı olur. Böylece yiyeceklerin sindirimi hızlandırır ve kabızlığınızı azaltır. 

Nasıl Tüketilir
Hünnap tatlı bir meyvedir. Hurmaya benzer tada sahiptirler. Çiğ olduğu zaman, bu meyve elma benzeri bir tada sahiptir. Yemeden önce tohumlarının çıkarılması gerekir. Kurutulmuş hünnaplar genel olarak tatlılarda kullanılmak üzere Asya’da satışa çıkarılmaktadır. Kurutulmuş meyveler taze meyvelere göre daha yüksek kalorilidir. Hünnap şeker kaynağı meyvelerden bir tanesidir. Bu nedenle diyetinizde kurutulmuş hünnap meyvesini sınırlı hale kullanmanız tavsiye edilir.

HABERE YORUM KAT