İklim değişiyor, tarım kaybediyor!

İklim değişiyor, tarım kaybediyor!

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği Türkiye’nin tarımında yaşanan kayıpları “Tarım ve Gıda 2020” isimli raporunda açıkladı. TÜSİAD ayrıca günümüzde yaşanan iklim değişikliğinin de etkilerinin tarıma vereceği zararlardan bahsetti.

TÜSİAD tarafından 2020 yılında hazırlanan “Tarım ve Gıda 2020” raporunda Türkiye’nin tarım konusunda yaşadığı kaybı açıkladı. Türkiye’de bir yıl içerisinde yaklaşık 80 milyar lirayı bulan ve yaklaşık 50 milyon ton yaş meyve sebze üretildiğini fakat yıl içerisinde toplamda yüzde 15-50’yi bulan kayıpların yaşandığına dikkat çekti. Hasat sırasında yüzde 4-15 arasında olan kayıpların ürünlerin pazara veya hale taşınmasında yüzde 2-8 arasında, pazara hazırlık aşamasında yüzde 5-15 arasında, depolamada yüzde 3-10 arasında ve tüketici aşamasında da yüzde 1-5 arasında kaybın yaşandığına değindi.

TARIMDA YAŞANAN KAYIPLARIN BAŞINDA TÜKETİM VAR

Türkiye tarımında yaşanan kayıpların nedenleri arasında hasat yönetiminde yapılan yanlış uygulamalar, ürünün iklim koşullarında korunamaması, soğutma bölümünde yapılan yanlışlar gibi noktalar işaret edildi. Kayıpların kalite, lojistik, gıda güvenliği gibi çalışmalarla aşılabileceğine değinen TÜSİAD, tarım- gıda tedarik zincirinde ürünlerin yaklaşık 3’te 1’inin zincir boyunca kaybolduğuna dikkat çekti.  TÜSİAD az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde ise bu kayıpların yüzde 40’ının perakende ve tüketim soncunda gerçekleştiğini belirtti.

TÜSİAD TEKNOLOJİYE DİKKAT ÇEKTİ

Tarladan sofraya verimli, maliyeti etkin ve gıda güvenliğinin olduğu bir politikayı öneren dernek, bu yönelik olarak çiftçiye destekleme, ulusal gıda vadisi, uluslararası antlaşmalara uyum, toptancı hallerinin geliştirilmesi, üretici ve tüketici arasındaki süre ve maliyetlerde kayıpların azaltılması ile teknolojinin etkin biçimde kullanılması gibi çözüm örneklerini sıraladı.

2030 VE 2050 POLİTİKALARI BİR AN ÖNCE BELİRLENMELİ

Dünyada ve Türkiye’de etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başlayan iklim değişikliğinin tarıma yönelik zararlarına da yer veren TÜSİAD 2030 ve 2050 politikalarının bir an önce belirlenmesini önerdi. Sıcaklıkta 2050 yılında artışların 2,5-3 derece olacağını, yüzyılın sonuna gelindiğinde ise 6 dereceyi bulacağına vurgu yaptı.

DOĞU KARADENİZ DIŞINDA KALAN BÖLGELER TEHLİKE ALTINDA

Yağışlarda ise genel olarak düşüş yaşandığını belirtilen raporda 1980 yılından bugüne kadar Kuzey ve Doğu bölgelerinde artış olduğu; Orta, Güney ve Batı bölgelerinde ise düşüş yaşandığı gözlenirken 2050’den itibaren Doğu Karadeniz’in dışında kalan bölgelerde 250-300 mm’ye varan azalmaların olacağına dikkat çekildi.

İKLİM DEĞİŞKLİĞİNİN FİYATLARA ETKİSİ YÜZDE 84

TÜSİAD iklim değişikliğinden kaynaklı oluşan sorunların fiyatlara da yüzde 84 oranında yansıyacağını tahmin ediyor. Ayrıca iklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan küresel hasar 1992-2014 yılları arasında dört kat artarak 100 milyar$ ulaştığına da vurgu yapıldı.

 İSTANBUL, BURSA, KONYA TEHLİKE ALTINDA

İklim değişikliklerinden oluşan kayıpların gayri safi yurt içi hâsıla tablosuna da yansıyacağına dikkat çeken TÜSİAD, 2050 yılına yaklaştıkça hemen hemen bütün bölgelerde verim kaybının yaşanacağını belirtti. En yüksek etkinin İstanbul, Bursa, Konya, Kayseri ve Batı Karadeniz bölgesinde beklendiğine; en az etkinin ise İzmir, Trabzon ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanacağına yer verdi.

HABERE YORUM KAT