İmmünoterapi Nedir Kanserde Tedavi için Faydaları

İmmünoterapi Nedir Kanserde Tedavi için Faydaları

İmmünoterapi kanser hastalığı için önemli bir destek tedavi yöntemidir. Kanserli hücrelerin bağışıklık sistemini düzeltmesi için bu tedavi önemlidir.

İmmünoterapi Nedir Faydaları

Kanserde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli konulardan biri hücresel açıdan yenilenmeyi sağlayan oluşumlardır. İmmünoterapi yapılırken anormal hücreler tespit edilir ve onlar yok edilir. Benzer mantıkla kanser hücreleri hastalıklı ve anormal hücreler olarak üzerleri kapatıldığı için sorunlu olmaya devam eder ve İmmünoterapi aldığınızda savunma yapabilirsiniz.  Bir anlamda gizleme durumunu engellemiş olur. Yapılan tedavinin de doğrudan hedefi bulmasına destek olur.

Kanser hücreleri, hem vücudun enfeksiyonu hem de diğer hastalıklarla mücadelesi için İmmünoterapi desteği alarak ilerleme sağlar. Kullanılan sistemle beraber lenf sistemi, dokular, organlar, biyolojik tedavi tekniği olarak avantajlı bir süreç anlamına gelir.

Canlı organizmalardan elde edilen bir yöntemi ifade eden İmmünoterapi tedavisi   özellikle son 5 -6 senedir çok yaygın şekilde kullanılmakta ve hastalık türüne göre de değişik 

İmmünoterapi İlaç Türleri

Fren mekanizmasına engel immünoterapi ilaç türleri, bağışıklık sistemindeki aşırı imün isteminin yanıtını engelleme amacındadır.  Diğer bir ifadeyle bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı vardır. Kanserle savaşan T hücrelerinin aktif olarak daha etkili bir şekilde varlığını sürdürmesine katkıda bulunur.

• Başka bir immünoterapi ilaç türü monoklonal antikorladır. Bu proteinlerin amacı kanserli olan hücrelere doğrudan hedefle beraber ilerleme amacı vardır. Kanser hücrelerinin işaretlenmesi demek çözüme odaklanılması anlamına da gelir. Yani bağışıklık sistemi desteği açısından önemli bir detay vardır. Ayırıcı hedefler sayesinde sağlıklı hücrelere değil de sadece kanser hücrelerinin özel kısımlarını tanımaktadır.

• Radyasyonla kaplanarak vücuda verilen monoklonal antikorlar, ilerleme hızı yüksek kanserlerde yavaşlatıcı bir etki yapar. Radyoterapi yapılırken kanser ilaçları yüklemesi monoklonal antikorlardan bazılarına yapılır ve dokusal açıdan artı sağlanır.

Kanseri tedavisi için kullanılan aşılar enfeksiyonlardan koruması nedeniyle artı sağlar. Bu anormal büyümeleri engeller. Fakat odaklanarak yapılan tedavinin etkisi daha da güçlü olarak düşünülebilir. Metastaz durumdaki kanserlerde yüksek verim alınan tedavi yöntemleri her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Gen mutasyonlarının değişimleri kanser açısından önemli ve kapsamlı konulardır.

HABERE YORUM KAT