İshal Neden Olur, İshale Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

İshal Neden Olur, İshale Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Günlük yaşamda pek çok kişinin karşılaştığı ishal problemi çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmekte ve farklı yöntemlerle tedavi edilmektedir.

İshal neden olur, nasıl geçer, ishale ne iyi gelir gibi soruların yanıtları birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Genellikle bu rahatsızlık yenilen besinlerden dolayı olsa da hastalığın seyrinin en iyi şekilde takip edilmesi gerekir. Her yaş grubunda görülen ishal doğru tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ishal erken aşamada keşfedilmeli, hangi evrede neler yapılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Böylece yaşanan ishal durumu kısa süre içerisinde tedavi edilecek, ekstra bir rahatsızlığa yol açmayacaktır.

İshal Sebepleri Nelerdir?

İshal sebepleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Öncelikle bu rahatsızlık çeşitli bağırsak enfeksiyonları kaynaklı olmaktadır. Parazitler, virüsler, diğer mikroorganizmalar, hassasiyet, alerji, içme sularındaki kirler, aşırı meyve suyu tüketimi, bozulan yiyeceklerin tüketilmesi, tatil yerlerinde ve ortak kullanım alanlarında hijyen kurallarının eksik olması, solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle bağırsakların daha da hassas olması, antibiyotik tedaviyle birlikte bağırsakların olumsuz yönde etkilenmesi en sık görülen sebepler arasında yer alır. Bunların yanı sıra hastalarda iyi yıkanmayan meyve ve sebzeleri tüketmek, özellikle yurtdışına çıkıldığında farklı tatların denenmesi, beslenme alışkanlıklarındaki değişiklik, gıda zehirlenmesi ve toksinler, bağırsak kanseri, kalın bağırsağın yeterince sıvı emmesi da ishale oluşumuna yol açmaktadır.

İshale Ne İyi Gelir?

İshale ne iyi gelir sorusunun cevabı birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Buna göre kola, şekerli çay, gazoz, Türk kahvesi, tarhana, şekerli meyve suları, bağırsak kurtları ve parazitler, çinko desteği, magnezyum ve c vitamini, yeşil çay, peynir, pancar, müshil, lahana, elma sirkesi, yoğurt, muz, karnıyarık otu, patates ve beşparmak otu ishal tedavisinde kullanılan doğal besinler olarak ifade edilir. Bu süre içerisinde asitli yiyecekler, fazla şeker tüketimi, kavrulmuş fıstık ve çeşitleri, kabuklu yiyecekler tüketimini en aza indirmek gerekir. İshale özellikler ileri evrede olanlara tıbbi tedavi de uygulanmaktadır. Ancak bunun için doktor muayenesinden geçilmesi ve hekim tarafından verilen ilaç kullanılmalıdır.

HABERE YORUM KAT