İstanbul’da Araç Sürmek de Pahalı

İstanbul’da Araç Sürmek de Pahalı

Araç gruplarına ve illerine göre yapılan trafik sigortası fiyatlarının 2021 düzenlemeleri de sonuçlandı.

Sigorta şirketlerinin her yıl yeni fiyatlarla belirlediği trafik sigortası 2021 fiyatları belirlendi. Buna göre İstanbul’da hasarlı aracı olan sürücüler en yüksek primi ödeyecekler. En yüksek primin 4 bin 65 TL, en düşük primin 327 TL olduğu otomobillerde prim oranları da belirlenmiş oldu. 

2021 Ocak ayından itibaren her ay %1 oranında artacak olan fiyatlar konusunda hasarsız araçlar ise 327 TL ödeyecekler. 7.kademedeki bu sürücüler Adıyaman, Çanakkale, Burdur, Aydın, Hatay, Isparta, Hakkari, Muğla, Kars, Sinop, Kütahya, Tokat, Tunceli, Kilis, Osmaniye, Mardin illerindeki sürücüler olacak. 

Minibüsler 1792 TL Oldu
Minibüslerde en yüksek prim oranı 7 bin 142 TL olurken, Istanbul yine ipi göğüsledi. En düşük prim 1792 TL olurken, otobüslerde de bu oran 25 bin 128 en yüksek, 6 bin 328 TL en düşük olarak hesaplandı. Kamyonlarda en düşük prim 2 bin 854, olurken en yüksek prim ise trafik sigortası fiyatları için 11 bin 373 oldu. 

İlk kademedeki sürücülerin ödeyeceği bu miktarda istanbul liste başı oldu. İstanbul’u diğer büyükşehirler yakından takip ederken, kar oranını ayarlamak isteyenler ise hasarsız göstermeye çalıştıkları araçları için ekstra cezalarla karşılaşabilecekler. Özellikle otomobillerde hasarsızlık indirimleri birçok kişinin avantaj yaşamasına neden oluyor. Motosikletler en düşük 327, en yüksek bin 657 TL oldu. 

Hasar Geçmişine Dikkat
Trafik sigortası primleri yine en yüksek İstanbul’da oldu. 7 basamaktan oluşan trafik sigortası fiyatları 2021 yılında hasarsızlık kademesi altında 7 basamaklı bir sisteme göre hesaplanıyor. Buna göre hasarsız olan araçlar daha düşük prim öderken, hasarlı olanların ödeyecekleri primler de artıyor. İlk kez trafiğe çıkacak olanlar 4.kademeye dahil oluyor. 

Sürücülere belli oranlarda indirim uygulayan ve hasarsız sürücülerin 7.kademeye çıkmasıyla hasarsızlık indirimi alan fiyatlar her yıl değişiyor. Sigorta firmaları her ay %1 oranında arttırım yaparak hasarsızlık indirimleriyle birçok kampanya oluşturuyor. Bu yüzden hiç hasarı olmayan sürücüler çok daha avantajlı sayılıyor. 
 

HABERE YORUM KAT