Kadın Girişimcilere İMECE Mini Sigorta Desteği

Kadın Girişimcilere İMECE Mini Sigorta Desteği

Kadın mikro girişimciler için Türkiye israfı Önleme vakfı tarafından İMECE adı altında mini sigorta oluşturuldu.

Bereket Sigorta ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen İMECE Mini Sigorta kadın girişimcilere verilen mikro kredilerin sürdürülebilirliği açısından birçok avantaj sağladı.

Girişimcilerin olası kazalar durumunda maluliyet ya da yaşam kaybı risklerine karşı ailelerini temel risklere karşı sigorta altına almaları mümkün oldu. Ev sahibi ya da kiracı olmaları fark etmeden birçok avantajın söz konusu olduğu biliniyor. 

Birçok riski de beraberinde getiren bu uygulamalar kapsamında çalışmaların başarıyla sonuçlanması söz konusu oluyor. İş kuran girişimciler, işlerini kapamalarına gerek kalmadan desteklerle kendilerine güvence altına alıyor. 

50 Bin Girişimciye Sigorta Yapıldı
Şimdiye kadar tam 50 bin kadın girişimciye yapılan sigorta aynı zamanda mikro krediler söz konusu olduğunda 10 bin TL’ye kadar teminat sağladı. 871 milyonluk güvence verilen bu husus konusunda evlerde oluşan hasarların da tespit edilmesi söz konusu oldu. Hasar biçimine göre değişen limitler söz konusu olduğunda bu tür konuların da güvence altına alındığı ortaya çıktı. 

2023 yılından beri oluşturulan mikrokredi faaliyetleri konusunda dar gelirli kadınların ekonomik hayata dahil olmaları için küçük bir sermaye desteği sağlanıyor. Destek 1 milyar 50 milyonu aşarken, 200 bin kadının daha ekonomik hayata dahil edildiği ortaya çıktı. 

Tarım İşçileri Öncelikli
Tarımın öncü kuruluşu olan Bereket Sigorta özellikle çiftçilikle uğraşan kadınlar için uygulama başladı. Hasara göre belirlenen limitler dahilinde oldukça önemli güvenceler sunan bu sigortanın kapsamı İsrafı Önleme Vakfı aracılığıyla oluşturuldu. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı 2003 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. 200 bin kadının toplam 1 milyar 50 milyonluk destekle ekonomik hayata dahil olduğu dikkat çekti. 

Bereket Sigorta olarak memnuniyet odaklı olarak yapılan bu destek çalışmaları birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. 200 bin kadının emeğinin boşa gitmesini önleyen bu uygulamalar sayesinde başarılı sonuçların ortaya çıkması mümkün oluyor. Özellikle Türkiye Graamen Mikrofans Programının dar gelirli kadınlara desteği, sektör açısından oldukça büyük bir önem kazandı. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT